Vítr změn: E-mail odhalil hněv uvnitř ruské tajné služby i Putinův psychologický posudek

Přidat na Seznam.cz

Agenti ruské tajné služby FSB musí být vždy loajální svému prezidentovi. Toto nepsané pravidlo ale někteří nespokojenci tajně porušují. Jeden z nich poslal e-mail ruskému exulantovi, ve kterém se mu svěřil s hněvem uvnitř služby a Putina označil za narcistu.

Vladimir Osečkin je ruský aktivista za lidská práva, který provozuje protikorupční web Gulagu.net. S deníkem Newsweek se podělil o e-mail, který mu na začátku března poslal agent FSB přezdívaný Vítr změn. E-mail vykresluje obraz toho, jak někteří zaměstnanci FSB vnímají Vladimira Putina, a odhaluje hněv a nespokojenost uvnitř služby kvůli válce, která začala únorovým útokem na Ukrajinu.

E-mail byl analyzován investigativním novinářem Christo Grozevem, který jej předložil dvěma kontaktům z ruské tajné služby. Ti o jeho pravosti neměli pochybnosti.

Podle e-mailu je Putin mezi agenty FSB obecně respektován a podporován, stojí za tím ale jedno nepsané pravidlo: kritizovat Putinovu image znamená zradit vlastní zájmy.

Někteří agenti ale očividně nespokojení jsou a mají o svém prezidentovi pochybnosti. Informátor Vítr změn se pokusil vytvořit Putinův situační profil, jako by jej posuzoval v hypotetické roli potenciálního rekruta služby.

Mezi zásadní postřehy patří zaprvé Putinův narcismus, zadruhé tajnůstkaření v otázce rodinného života, zatřetí obklopování se typy lidí, kteří v něm v dětství budily respekt a začtvrté psychologický odpor vůči osobní odpovědnosti za obtížná rozhodnutí.

Narcismus

Narcistické poruchy si v minulosti všimlo mnoho politiků, kteří se s Putinem dostali do kontaktu, připomíná list The Atlantic. Putinův narcismus se nejčastěji skloňoval v době olympiády v Soči a po anexi Krymu.

Tajnůstkaření v otázce rodinného života

Ze svého rodinného života udělal Putin málem státní tajemství. Na veřejnost nepouští žádné informace o vlastním osobním životě ani o svých dětech. Skoupý na slovo je ohledně svého rozvodu s Ljudmilou Očeretnou i vztahu s bývalou gymnastkou Alinou Kabajevovou.

Obklopování se typem lidí, kteří v něm v dětství budili respekt

Podle informátora Vítr změn se ruský vůdce snaží obklopit takovým typem lidí, kterých si vážil, potažmo obával v dětství a nad kterými má nyní moc.

Psychologický odpor vůči osobní odpovědnosti za obtížná rozhodnutí

V důsledku narcistické poruchy Putin nepřizná vinu či zodpovědnost ani sobě samému, tvrdí informátor Vítr změn. Podle něj je Putin neschopný odmítnout návrh svého nejbližšího okolí, jeho souhlas však nikomu nic nezaručí. Aby nemusel sám převzít odpovědnost, přenese odpovědnost na osobu, která návrh učinila. Z psychologického hlediska tedy nemá žádné problém odsouhlasit vzájemně se vylučující návrhy.

Zdroj: Newsweek, The Atlantic