Velká porážka Erdoganovy strany v komunálních volbách

Přidat na Seznam.cz

V pěti největších městech Turecka zvítězila největší opoziční strana CHP. „Nedosáhli jsme výsledku, který jsme chtěli a v který jsme doufali,“ přiznal porážku prezident Erdogan.

Strana prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana utrpěla v tureckých komunálních volbách těžkou porážku. Podle předběžných výsledků utrpěla islámsko-konzervativní AKP těžké ztráty po celé zemi. V pěti největších městech zvítězila ve volbách starostů největší opoziční strana CHP, a to zejména jasně v hlavním městě Ankaře a v politicky významné metropoli Istanbulu, píší deníky Kleine Zeitung a ORF.

Erdogan historické vítězství opozice uznal. „Nedosáhli jsme výsledku, který jsme chtěli a v který jsme doufali,“ řekl v neděli pozdě večer v Ankaře. Bude respektovat rozhodnutí národa a nyní uplatní sebekritiku a napraví nedostatky, vysvětlil svým příznivcům. Pro stranu AKP to však nebyl konec, ale bod obratu.

Po sečtení téměř 98 procent hlasovacích uren v zemi utrpěla islámsko-konzervativní AKP nejhorší volební debakl za posledních dvacet let. Podle předběžných údajů se nejsilnější silou v celé zemi stala středolevicová strana CHP s 37,6 procenty, informovala po sečtení více než 98 procent hlasů státní tisková agentura Anadolu. AKP získala 35,7 procenta. Pokud bude výsledek oficiálně potvrzen, AKP by se poprvé od svého založení v roce 2002 stala teprve druhou nejsilnější stranou v místních volbách. Očekává se, že konečné výsledky budou oznámeny v průběhu pondělí.

Historický výsledek

Předseda opozice Özgür Özel hovořil o „historickém výsledku“, který ukázal, že voliči chtějí novou politiku. „Voliči hlasovali pro změnu tváře Turecka,“ komentoval výsledky komunálních voleb. Ekrem Imamoglu, znovuzvolený starosta Istanbulu, uvedl, že výsledky jsou důležitým signálem pro svět, kde demokracie upadá a autoritářské vlády jsou na vzestupu.

Prezidentovi se také nepodařilo dosáhnout svého deklarovaného cíle, kterým bylo znovudobytí politicky významné metropole Istanbulu s 16 miliony obyvatel. Zvítězil dosavadní předseda Ekrem Imamoglu (53) z CHP s jasným náskokem kolem 51 procent po sečtení téměř všech hlasů. Mohl tak navázat na své velkolepé volební vítězství v roce 2019 a posílit svou pozici možného budoucího prezidentského kandidáta. Na rozdíl od posledních komunálních voleb v roce 2019 nešel Imamoglu do voleb s příslibem podpory ostatních opozičních stran – a přesto zvítězil. V neděli slavil před tisíci příznivci v Istanbulu.

Zdroj: Kleine Zeitung, ORF