Velká Británie se může rozpadnout

Přidat na Seznam.cz

Skotsko se již podruhé v krátké historii snaží odtrhnout od Velké Británie a získat samostatnost. Referendum o od odtržení by se mohlo konat v příštím roce. Jednota Království teď závisí na rozhodnutí soudu v Londýně.

Proč chce Skotsko pryč

Skotové mají tendenci využívat špatných období Velké Británie k tomu, aby se pokoušelo o samostatnost, vysvětluje politoložka Monika Brusenbauch Meislová pro iRozhlas. Spíše než úmrtí královny je to ale v tomto případě Brexit. Skotsko mělo s Evropskou unií vždy lepší vztah než zbytek země a většina lidí s odchodem z EU nesouhlasila. K situaci ani nepřispěly skandály expremiéra Borise Johnsona, kterého ve Skotsku zrovna nemusí, upřesňuje Monika Brusenbauch Meislová. Jak píše zpravodajský kanál BBC, podporovatelé nezávislosti se domnívají, že Skotsko by mělo vzít budoucnost do vlastních rukou a už nebýt součástí Velké Británie a její konzervativní vlády.

Budoucnost země v rukách Nejvyššího soudu

Přestože skotská premiérka Nicola Sturgeonová už vyhlásila datum referenda o nezávislosti na 19.10. 2023, nic není jisté. Celá záležitost leží na stole u Nejvyšší soudu, který má jako jediný kompetenci jednat o jednotě Spojeného království. Poslanci v Londýně tak mohou přijmout zákon o referendu anebo ho zakážou.

V případě konání plebiscitu je situace velmi napjatá. Podle současných průzkumů je 49% Skotů proti odtržení země a 51% je pro to, aby zůstali součástí Velké Británie. Značná část obyvatel ještě není rozhodnutá. Šance Skotska na to, aby se stalo nezávislou zemí a Británie by už nebyla „Velká“, rozhodně není zanedbatelná.

Zdroj: iRozhlas, BBC