Velká Británie a NATO varují. Dochází jim munice pro Ukrajinu
Západním vojenským mocnostem dochází munice, kterou by mohly poskytnout Ukrajině na obranu proti ruské invazi v plném rozsahu, varovaly Velká Británie a NATO, píše server BBC.
Admirál Rob Bauer, nejvyšší vojenský představitel NATO, řekl na varšavském bezpečnostním fóru, že „dno sudu je již viditelné“. Apeloval na vlády a výrobce obranného materiálu, aby zvýšily výrobu v mnohem vyšším tempu, píše deník The Guardian.
Ukrajina denně vystřelí tisíce střel a většina z nich nyní pochází z NATO.
Admirál uvedl, že desetiletí nedostatečných investic znamená, že země NATO začaly dodávat Ukrajině zbraně, jejichž muniční sklad byl již jen z poloviny plný nebo dokonce prázdný.
„Potřebujeme velké objemy. Ekonomika, kterou jsme společně vybudovali za 30 let v našich liberálních ekonomikách, je dobrá pro spoustu věcí, ale ne pro ozbrojené síly, když probíhá válka.“
Britský ministr obrany James Heappey na fóru uvedl, že západní vojenské zásoby „vypadají poněkud zchudle“, a vyzval spojence v NATO, aby na obranu vydávali 2 % svého národního bohatství, jak se zavázali.
„Nemůžeme přestat jen proto, že naše zásoby vypadají poněkud štíhlé. Musíme udržet Ukrajinu v boji dnes večer a zítra a pozítří a popozítří. A pokud se zastavíme, neznamená to, že se automaticky zastaví i Putin,“ řekl Heappey. A to podle něj znamená pokračovat v poskytování, den za dnem, a obnovovat vlastní zásoby.
Švédský ministr obrany Pol Jonson uvedl, že pro Evropu je zásadní, aby se její obranná průmyslová základna dostala do stavu, který jí umožní dlouhodobě podporovat Ukrajinu.
Britské ministerstvo obrany uvedlo, že od zahájení invaze v únoru 2022 poskytlo Spojené království více než 300 000 kusů dělostřelecké munice a zavázalo se, že do konce roku poskytne další desítky tisíc.
Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že ve stejném časovém horizontu Amerika poskytla Ukrajině více než dva miliony dělostřeleckých nábojů standardu NATO ráže 155 mm. Závislost Kyjeva na americké munici je tak velká, že mezi spojenci NATO panují reálné obavy z možnosti, že bude Donald Trump příští rok znovu zvolen prezidentem. Obávají se, že by se americká vojenská podpora Ukrajině mohla snížit, pokud by Trump usiloval o nějakou politickou dohodu s Moskvou.
Potíž spočívá v tom, že navzdory pokusům o zvýšení výroby Ukrajina spotřebovává munici rychleji, než ji západní mocnosti mohou nahradit.
Analytici tvrdí, že naproti tomu Rusko se zdá být mnohem schopnější připravit své válečné hospodářství na doplnění vlastních zásob.
Zdroj: BBC, The Guardian