Válka na Ukrajině vyčerpává zásoby munice v zemích NATO. Stoltenberg navrhuje zvýšit výrobní kapacity

Přidat na Seznam.cz

Válka na Ukrajině vyčerpává zásoby munice spojeneckých zemí, protože tempo spotřeby vysoce převyšuje tempo výroby. Jediným řešením je zvýšení výrobní kapacity, uvedl generální tajemník NATO, píše deník The Business Standard.

„Současná spotřeba munice na Ukrajině je mnohonásobně vyšší než naše současná produkce. Například čekací doba na munici velkého kalibru se prodloužila z 12 na 28 měsíců. Dnes zadané objednávky budou dodány až za dva a půl roku. Musíme zvýšit výrobu a výrobní kapacity,“ řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na brífinku v Bruselu.

Vyjádřené obavy však zároveň nepopírají závazek NATO podporovat Ukrajinu. Stoltenberg zopakoval, že NATO bude stát při Ukrajině tak dlouho, jak bude třeba.

Ještě před ruskou invazí na Ukrajinu 24. února loňského roku mnoho zemí NATO nesplňovalo alianční cíle v oblasti muničních zásob, protože představitelé považovali opotřebovací války s rozsáhlými dělostřeleckými bitvami za minulost.

Ukrajinská agentura Unian uvedla, že tempo dodávek na Ukrajinu, kde kyjevská vojska denně vypálí až 10 000 dělostřeleckých granátů, však vyčerpalo západní zásoby a odhalilo díry v efektivitě, rychlosti a personálním zajištění zásobovacích řetězců.

„Kdyby Evropa bojovala proti Rusku, některým zemím by munice došla během několika dní,“ řekl jeden z evropských diplomatů.

Nyní jsou zásoby kvůli konfliktu na Ukrajině ještě nižší, takže je pravděpodobné, že NATO zvýší cílové úrovně muničních rezerv svých členů.

Nicméně kolik přesně nábojů zbývá v západních vojenských inventářích, je přísně utajeno. Totéž platí pro cíle NATO v oblasti hromadění zásob, které jsou specifické pro každý členský stát a jsou jedním z nejlépe střežených tajemství aliance.

Zdroj: The Business Standard, Unian