V polském Řešově zemřel již sedmý člověk nakažený legionellou. V Česku je nemoc na vzestupu

Přidat na Seznam.cz

Polsko Ve městě Řešov na jihovýchodě Polska zemřel již sedmý člověk nakažený bakterií legionellou. Mezi zemřelými jsou čtyři muži a tři ženy, všichni ve věku od 63 do 95 let. Na Podkarpatsku byla nákaza zatím potvrzena u 113 pacientů, informoval server Polsat News.

V pátek ráno bylo oznámeno, že v polském Rešově zemřelo sedm osob nakažených bakterií legionellou, čtyři muži a tři ženy. Tuto informaci poskytl televizi Polsat News hlavní hygienik.

Osoby trpěly chronickými chorobami, zejména onkologickými a kardiologickými. Měly tedy velmi sníženou imunitu.

V současnoti v Rešově pravidelně zasedá krizový štáb, který se touto problematikou zabývá.

V Podkarpatí probíhá epidemiologické šetření, které iniciovala hygienická inspekce. Dle informací hygienické inspekce se má zdroj bakterie nacházet ve vodovodní síti. Z toho důvodu byla v Řešově nařízena její mimořádná dezinfekce. V pondělí budou známy první výsledky vzorků odebraných z městského vodovodu.

Co je to legionella?

Bakterie legionella se vyskytuje po celém světě, přičemž voda a vlhká půda jsou jejími hlavními rezervoáry.

Potenciálně se bakterie může vyskytovat ve vodovodním systému každé budovy. Pomalý průtok vody, přerušované používání vody, přítomnost biofilmu a staré vodovodní potrubí podporují výskyt této bakterie.

K nákaze dochází vdechnutím infikovaného aerosolu (např. z kapiček tekoucí vodovodní nebo sprchové vody nebo při splachování toalety). Zvláště ohroženi jsou lidé s oslabenou imunitou a chronicky nemocní lidé.

Bakterie legionelly mohou vyvolat zápal plic (známý jako legionářská nemoc), případně onemocnění podobné chřipce (pontiackou horečku). 

V České republice jsou nemoci způsobené bakterií legionella podle statistických dat SZÚ stále na vzestupu. Zatímco v roce 2021 byla zaznamenáno zhruba 241 případů, v roce 2022 toto číslo vzrostlo na 287. Jednou z příčin zvýšení počtu nakažených je snížení teploty ohřevu vody v domácnostech, která může být zapříčiněna současnou ekonomickou situací.

Zdroje: Polsat News, Onet, Gazeta, SZÚ, Krajská hygienická stanice Středočeského kraje