V Kosovu už mají elektřinu na příděl
Už asi dva týdny je v Kosovu elektřina na příděl, protože domácí výroba je nedostatečná a dovoz ze zahraničí příliš drahý. Od 15. srpna je provoz přerušován každých šest hodin na dvě hodiny, s výjimkou nemocnic a některých velkých průmyslových podniků. Výpadky způsobují velké problémy rodinám a podnikům, které jsou nuceny spoléhat se na generátory elektřiny jak v hlavním městě Prištině, tak na zbytku území, říká web ilPost.
Kosovo s přibližně 1,8 miliony obyvateli a jednou z nejchudších ekonomik na kontinentu je první evropskou zemí, která zavedla tato drastická opatření k řešení energetické krize, jež se v posledním roce výrazně prohloubila v důsledku celosvětového růstu cen energie. Kosovo je bývalá srbská provincie, která v roce 2008 vyhlásila nezávislost, kterou Srbsko nikdy neuznalo.
Dovoz elektřiny z Albánie
Podle státní distribuční společnosti KEDS pokrývá domácí výroba energie, která téměř celá pochází z uhelných elektráren, jež vysoce znečišťují životní prostředí, sotva dvě třetiny poptávky. Navíc je v tomto období téměř polovina elektráren odstavena kvůli údržbě v rámci příprav na zimu, kdy se spotřeba víceméně zdvojnásobuje.
Podle webu Ansa byly pravidelné dodávky elektřiny do Kosova 15. srpna obnoveny po několika hodinách, díky spolupráci mezi kosovskými a albánskými energetickými společnostmi. Ve snaze vyřešit tento problém se vláda v polovině srpna dohodla na dovozu elektřiny ze sousední Albánie, což však nestačilo k tomu, aby se zabránilo přerušení provozu kvůli velkému nárůstu nákladů na energii, kvůli němuž se dovoz stal nedostupným.
Jak uvádí web ilPost, není to poprvé, co bylo Kosovo nuceno přistoupit k tomuto typu přerušení dodávek elektřiny. Již v prosinci loňského roku oznámila společnost KEDS dvouhodinové přerušení provozu kvůli poruše jedné z uhelných elektráren na území. Vláda premiéra Albína Kurtiho byla politickými oponenty obviněna, že neudělala nic, aby krizi zabránila.
Ministr hospodářství Artane Rizvanolli uvedl, že výpadky elektřiny jsou způsobeny nedostatečnými investicemi do tohoto odvětví v posledních letech, které s nedávnou krizí zhoršily již tak kritickou situaci.

Bude se situace zlepšovat?
V rozhovoru pro agenturu Bloomberg Rizvanolli rovněž uvedl, že situace by se měla začít zlepšovat již příští týden, kdy bude opět zprovozněna jedna z továren, která byla uzavřena kvůli údržbě. Rizvanolliová se však obává, že tento problém bude pravděpodobně přetrvávat, a to jak kvůli zvýšené poptávce po energiích v zemi, tak kvůli ekonomickým potížím domácností a země, které se musí vyrovnat s prudkým nárůstem cen energií.