V Íránu má být popravena matka tří dětí za organizování protirežimních demonstrací

Přidat na Seznam.cz

Íránský režim pokračuje v represích vůči lidem, kteří se účastnili protestů vyvolaných po smrti teprve 22leté Mahsy Aminiové. Nejvyšší možný trest za účast na demonstracích může brzy dopadnout, mimo jiné na Fahimeh Kariminovou, volejbalovou trenérku, která byla odsouzena k smrti.

Současná situace v Íránu

Situace v Íránu se drasticky změnila v polovině září letošního roku. Právě tehdy v zemi vypukly masové protesty, způsobené zavražděním Mahsy Aminiové, mladé ženy, kterou ubila k smrti tzv. mravnostní policie. Aminiovou již dříve policisté zadrželi za nedodržení přísného práva šáría. Její vlasy nebyly totiž dostatečně zakryty povinným šátkem, což je v této zemi považováno za vážný mravnostní delikt, za které ženě hrozí jako jeden z možných trestů veřejné bičování, jak informuje deník The National View.

Režim se snaží zadusit veškerou opozici

Demonstrace ze dne na den nabývaly na síle, navzdory represím ze strany úřadů. Přestože duch rebelie v národě neutuchá, stále častěji se bohužel můžeme dočíst o velmi silných represích proti lidem účastnícím se opozičních akcí. Platí to i pro svět sportu, nejmarkantnější příklad se váže ke gestu íránských fotbalistů, kteří se při svém prvním setkání na mistrovství světa 2022 v Kataru solidárně rozhodli nezazpívat státní hymnu. Toto odvážné chování, jenž bylo vyjádřením hrubého nesouhlasu s represemi, které páchá vládnoucí íránský režim, bylo zaznamenáno a oceněno mezinárodním míněním. Bohužel však, brzy poté fotbalisté začali dostávat výhrůžky směřované proti nim samým a proti jejich blízkým.

Kariminová jako obětní beránek, její smrt má zastrašit bouřící se lid

Jak bylo uvedeno ve sdělovacích prostředcích Fahimeh Kariminová, matka tří dětí, byla zadržena v Pakdashtu, což je město s více než 200 000 obyvateli, které se nachází jihovýchodně od hlavního íránského města Teheránu. Byla obviněna z organizování protestů proti vládnoucímu režimu v Íránů, urážku ajatolláha Chomejního, nejvyššího vůdce země a z fyzického napadení člena polovojenské jednotky Bassij, během protestů, které údajně organizovala. Za to byla odsouzená k trestu smrti. Termín popravy ještě nebyl stanoven. Nevládní organizace i mnozí diplomaté z civilizovaných států se snaží docílit toho, aby život Kariminové byl ušetřen, jak uvádí například italský deník 24 news.

Veřejné bičování v Íránů. V tomto případě za požití alkoholického nápoje

Zdroj: Redakce, The National View, Italy 24 news