V Charkově byla zničena téměř veškerá energetická infrastruktura

Přidat na Seznam.cz

Ruská armáda zničila téměř celou energetickou infrastrukturu Charkova. V rozhovoru pro deník Liga.net to řekl charkovský starosta Igor Terekhov, píše ukrajinský web ePravda.

„Rusko lže, když říká, že zasahuje pouze vojenské cíle. S každým příjezdem máme více a více důkazů, že jde o skutečnou genocidu,“ zdůraznil starosta.

Pokud jde o ničení způsobené Ruskem v poslední březnové dekádě, Terekhov uvedl, že nepřítel zničil všechny trafostanice a poškodil tepelnou elektrárnu. V Charkově došlo k výpadku proudu.

„Tato zařízení není možné rychle obnovit. Fungují, ale nejsou plně obnoveny. Společně s energetiky se nám podařil zázrak. Druhý den večer se v obytných budovách obnovil proud. Bohužel ale není dostatečné napětí. Museli jsme předčasně ukončit topnou sezónu, abychom ušetřili peníze,“ dodal.

Město zavedlo hodinové harmonogramy odstávek elektřiny a rozhodlo se, že nebude osvětlovat ulice. „Nemohu slíbit, že obnovíme dodávky elektřiny v určitém časovém horizontu,“ prohlásil starosta. Terekhov také uvedl, že v letošní topné sezóně bylo město částečně připraveno na útoky na energetiku.

Pokud jde o znárodnění charkovské teplárny, Terekhov řekl: „Je tam taková destrukce, že není co znárodňovat. Došlo také k přerušení dodávek vody do města, které je přímo závislé na energii. Obyvatelé Charkova byli vyzváni, aby si udělali zásoby. „Zvažujeme několik alternativ. Jednou z nich je například vrtání studní. V době války je potřeba diferenciace ve všech oblastech. Je to dobrý recept na řešení problémů se zásobováním vodou, vytápěním a elektřinou. Je načase se co nejvíce vzdálit od rozsáhlé centralizace,“ shrnul Terekhov.

Zdroj: liga.net, ePravda