V Česku chybí lidé na tuto profesi. Přitom si mohou vydělat i 100 tisíc měsíčně

Přidat na Seznam.cz

Již několik let je po této profesi obrovská poptávka. A to jak ze strany firem, tak i domácností. Nutnost kvalifikace i potřebné zkušenosti na toto povolání vyvíjí velký tlak. I to je důvod, proč je počet zaměstnanců neustále nedostačující. 

Diagnostiku a měření, údržbu či opravu zařízení nebo instalaci elektrických rozvodů. To vše a mnohé další zajišťují elektrikáři. Těch je v České republice nedostatek již hezkých pár let. A to nejen proto, že se jedná o poměrně nebezpečné zaměstnání. 

Firmy se zaměstnance snaží nalákat na různé benefity

Potřebuje-li člověk do své domácnosti či firmy zajistit elektrikáře, často narazí nejen na vysoké ceny jejich služeb, ale také čekací dobu dlouhou několik měsíců. Věkový průměr elektrikářů každým rokem roste. To je způsobeno především tím, že většina pracujících v tomto oboru je již staršího věku. Naopak mladé elektrikáře aby člověk pohledal. I přes postupný nárůst absolventů středních škol a učilišť tohoto směru je jejich množství stále nedostačující. 

Především firmy jsou si nedostatkem pracovníků v tomto oboru dobře vědomi. A tak se své nové zaměstnance snaží nalákat na vysoký plat i další benefity. Ve velkých městech, jakými jsou Praha nebo Brno, zpravidla nedostatek elektrikářů není zaznamenán. Tedy alespoň ne ve firmách. V domácnostech je situace většinou rozdílná. A tak na elektrikáře může člověk čekat i několik měsíců. To se děje jak ve velkoměstech, tak i na vesnicích. 

Elektrikář stříhající dráty.
Na elektrikáře může rodina čekat i několik měsíců. Zdroj: Shutterstock

Pravidelná školení a nutnost certifikace

Práce s elektřinou není úplně bezpečnou. Při nedodržení základních postupů a bezpečnostních zásad může dojí ti k velmi nebezpečným, často smrtelným úrazům. V České republice tedy podle vyhlášky č. 50/1978 Sb. musí mít každý elektrikář odbornou zkoušku o způsobilosti v elektrotechnice.

Mimoto existují i další vyhlášky a zkoušky. Například pro práci se slaboproudem je nutné obdržet certifikát potvrzující způsobilost. Díky tomu elektrikář například může manipulovat s telekomunikací či zabezpečovacími systémy. Pro běžnou práci s elektřinou je nutné mít zkoušku pro práci s elektrickým zařízením pod napětím do 1kV. Pro bezpečnost sebe i druhých osob elektrikáři prochází i školením v oblasti bezpečnosti práce. To zajišťuje minimalizaci úrazů a pracovních nehod. 

Vysoký plat je vykoupen zájmem o novinky a vzdělávání 

Není elektrikář jako elektrikář. Podle druhu vykonávané práce je nutné projít i speciálním školením. Základem je dodržování bezpečnostních norem i legislativních požadavků. I přesto, že elektrikář dokáže v současnosti měsíčně vydělat i okolo 100 tisíc korun, jeho práce je poměrně náročná. Kromě znalostí také dává všanc svůj život. 

Stejně jako další profese, i elektrikář se musí neustále vzdělávat. Chce-li jít s dobou a udržet své znalosti na vysoké úrovni, musí nejen procházet školeními, ale také věnovat pozornost změnám, které v této oblasti probíhají. Vyšší poptávka po zkušených elektrikářích je dána i změnou elektrických systémů. Neustále dochází k instalaci nových obnovitelných zdrojů energie či k modernizaci elektrických rozvodů.

Elektrikář a dráty.
Elektrikáři si musí zvykat na neustálé změny. Zdroj: Shutterstock

Jste-li v pozici, kdy hledáte nový životní směr, práce s elektřinou může být tou pravou. Kromě vzdělání a certifikace je nutná také zručnost.  A to nejen ta manuální. Tito lidé často pracují ve výškách či v těsných prostorách a na stavbách. Hodí se tak i fyzická zdatnost. Následně již záleží na elektrikáři samotném. Pustit se může do vlastního podnikání nebo vsadit na práci v některé z firem. Ať tak či onak, má šanci vydělat si měsíčně až 100 tisíc korun. 

Zdroje: BusinessInfo, Ekonom, Elektroprumysl