Útok na velitelství ruské Černomořské flotily si vyžádal desítky mrtvých a zraněných, včetně vysokých členů ruského námořnictva, tvrdí Ukrajina

Přidat na Seznam.cz


Ukrajina – Ukrajina v sobotu uvedla, že její odvážný úder na velitelství ruské Černomořské flotily v krymském Sevastopolu si vyžádal desítky mrtvých a zraněných včetně vysokého vedení, píše stanice CNN.

Páteční útok je zřejmě nejdramatičtějším příkladem toho, s jakou jistotou Ukrajina útočí na ruská zařízení na okupovaném Krymu – a ukazuje zranitelnost kriticky důležité infrastruktury na poloostrově.

V prohlášení na Telegramu ukrajinské síly pro speciální operace uvedly, že speciální operace nazvaná „Krabí past“ byla načasována tak, aby udeřila v době, kdy se scházeli vysocí členové ruského námořnictva, a že útok si vyžádal desítky mrtvých a zraněných včetně vyššího vedení flotily.

Odvážná a pečlivá práce sil pro speciální operace jim umožnila zasáhnout velitelství Černomořské flotily včas a přesně, zatímco v dočasně okupovaném městě Sevastopol zasedal vrcholný štáb ruského námořnictva.

Kremlem jmenovaný guvernér Sevastopolu, největšího města Krymu, přiznal, že velitelství flotily bylo zasaženo nepřátelským raketovým útokem. Rusko ujistilo, že jeho systém protivzdušné obrany úspěšně zachytil a sestřelil pět raket, píše deník Eurasian Times.

Na druhé straně Ukrajina potvrdila, že úder zasáhl velitelskou námořní základnu Moskvy na poloostrově, který se Ukrajina snaží získat zpět od roku 2014, kdy jej Rusko anektovalo. Rozsah poškození úřadoven Černomořské flotily nebyl bezprostředně potvrzen.

Incident byl posledním z řady útoků zaměřených na ruská zařízení na Krymu.

Ukrajinci zasáhli ruské vojenské letiště v Sakách, poškodili ruskou protivzdušnou obranu na severozápadním pobřeží a provedli raketový útok na hlavní suchý dok a opravárenské zařízení lodí v Sevastopolu, přičemž ochromili útočnou ponorku a výsadkovou loď.

Podle zdrojů z ukrajinské bezpečnostní služby (SBU) útok na Saky způsobil na letišti blíže nespecifikované, ale „vážné škody“.

Ukrajina má spoustu důvodů, proč se zaměřit na Krym. Z politického hlediska je to známka toho, že navzdory pomalému pokroku na frontové linii v protiofenzívě může Ukrajina stále způsobit ruské armádě vážné škody. Cíle, jako je krymský most, mají značnou symbolickou hodnotu i strategický účel.

Je to také součást širšího úsilí – na Krymu, v Záporoží, Doněcku a Luhansku – zasáhnout ruská logistická, palivová, údržbářská a velitelská centra s cílem narušit jejich schopnost zásobovat frontové linie.

Zdroj: CNN, Eurasian Times