Upozornění: Začala platit nová pravidla pro vycházky na nemocenské. Kdo je poruší, zaplatí 20 000 Kč

Přidat na Seznam.cz

Náhrada mzdy při dočasné pracovní neschopnosti má svá jasně daná pravidla. Při jejich nedodržení můžete přijít o finanční pomoc v nemoci. V některých případech po vás může být i vymáhána pokuta. 

Celý proces žádosti o nemocenskou dávku je již plně zdigitalizován. V praxi to znamená, že lékaři nevyplňují papírové formuláře. Nemocný zaměstnavateli předává identifikátor žádosti od lékaře. Zaměstnavatel následně doplňuje potřebné údaje a vše přes internet posílá na Českou správu sociálního zabezpečení. 

Nárok na nemocenskou mají pouze účastníci nemocenského pojištění 

Nemocenská dávka se vyplácí zpětně do jednoho měsíce od doručení všech potřebných dokladů na Okresní správu sociálního zabezpečení. V případě potíží se ale vyplacení může zdržet i několik týdnů. Na 60 % průměrného výdělku má zaměstnanec nárok prvních 14 dnů. Následně je mu od 15. dne  státem hrazeno 70 % denního vyměřovacího základu. 

Aby měl člověk nárok na pobírání nemocenské dávky, musí splňovat několik základních podmínek. U zaměstnanců je z vyměřovacího základu, tedy hrubé mzdy, od roku 2024 odváděno 0,6 % na nemocenském pojištění. Minimální měsíční záloha na zdravotním pojištění je pro OSVČ vykonávající hlavní činnost ve výši minimálně 3 143 Kč.

Aby mohlo dojít k žádosti a následnému vyplacení nemocenské dávky, je nutné být 14 dní před vznikem pracovní neschopnosti účastníkem nemocenského pojištění. To, jak dlouho bude zdravotní neschopnost trvat, je dáno zdravotním stavem a rozhodnutím ošetřujícího lékaře. V některých případech jsou nutné pravidelné návštěvy lékaře, který prodlužuje délku neschopnosti. 

Porušením pravidel může dojít ke zrušení pracovní neschopnosti 

Ne každý, kdo pobírá nemocenské dávky, je natolik ukázněn, že dodržuje všechna pravidla. O nárok na dávku člověk přijde například v případě, že nedochází pravidelně na kontroly stanovené lékařem. Kvůli tomu není opětovně zhodnocen zdravotní stav nemocného, což může vést ke zrušení nároku na výplatu nemocenské dávky. 

Prvních 14 dnů pracovní neschopnosti hradí zaměstnavatel. Ten má po celou tuto dobu již od 1. dne právo kontroly svého zaměstnance. Ten se musí zdržovat na lékaři zadané adrese. Od 14. dne právo kontroly připadá na Českou správu sociálního zabezpečení. 

Dávky nemocenské se vždy vztahují k hlavnímu pracovnímu poměru. Znamená to, že pokud pracujete i na vedlejší pracovní poměr, práce může i nadále probíhat. Prokáže-li se, že během nemocenské ale vykonáváte činnost v rozporu se stavem pracovní neschopnosti, nejenom, že musíte nemocenskou vrátit, ale mohou vám být také uloženy sankce. 

Pracující žena, která se necítí dobře.
Vykonáváte-li při neschopence jinou pracovní činnost, může vám být dávka odejmuta. Zdroj: Shutterstock

Ve hře je i pokuta 20 000 Kč 

Pokuta je udělena v případě, kdy je prokázáno, že člověk úmyslně zneužil nemocenskou dávku. To znamená, že během nemoci souběžně vykonával jinou výdělečnou činnost. Pokuta může být udělena Českou správou sociálního zabezpečení i jinými orgány k tomu příslušnými. 

Lékař stanovuje délku a dobu vycházek. Ta se odvíjí od důvodu nemoci. Lékař také zohledňuje, zda mohou být vycházky důvodem ke zlepšení zdravotního stavu. Kvůli zneužívání nemocenské je podle novely zákona platné od roku 2023 možná pokuta až 20 tisíc Kč. To platí v případě, že se například nemocný nachází na jiné adrese než udal, či mimo domov v době, kdy nemá nahlášené vycházky. Kromě možnosti odebrat příspěvky je člověk porušující zákon vystaven také pokutě. 

Nemocná žena sedící na gauči.
Při nemoci raději zůstávejte doma. Zdroj: Shutterstock

Někdy se člověk dostane do dlouhodobých zdravotních problémů. V takovou chvíli je rád za každou finanční pomoc. Zbytečně si situaci nekomplikujte a dodržujte zákonem dané podmínky. Nejenom, že můžete v případě jejich porušení přijít o nemocenskou. Může vám být také vystavena pokuta ve výši několika desítek tisíc korun. 

Zdroje: Roska, e15, Cmkos