Ulice Hongkongu pod vodou. Největší úhrn srážek za posledních 140 let

Přidat na Seznam.cz

Hongkong v pátek 8. září zaplavily největší srážky za posledních téměř 140 let. Ulice města a některé stanice metra jsou kompletně pod vodou a školy musely být uzavřeny, informoval server BBC a portál RTHK.

Silné deště v Hongkongu začaly ve čtvrtek, přičemž těsně před půlnocí zaznamenala městská meteorologická observatoř ve svém sídle úhrn srážek ve výši 158,1 milimetrů za hodinu. To je nejvíce od roku 1884, kdy byly pořízeny historicky úplně první záznamy.

Městské úřady musely zahájit záchranné operace pro obyvatele v ohrožení života. Za posledních 24 hodin bylo kvůli divokému počasí převezeno do nemocnice nejméně 83 lidí. Déšť také vyvolal sesuvy půdy, které zablokovaly některé silnice.

Je to naprosto šokující,“ řekl 52letý obyvatel Hong-Kongu, který žije ve čtvrti Wong Tai Sin se svými starými rodiči. „Nepamatuji si, že by v naší čtvrti byly někdy tak silné záplavy. Spodní patro obchodního centra je úplně zaplavené, hladina vody je výš než výlohy obchodů, změnilo to náš den v chaos, “ dodal.

Podle odborníků se v důsledku klimatických změn zvýšila intenzita tropických bouří, které jsou doprovázeny větším množstvím deště a silnějšími poryvy.

Zdroje: BBC, Phys, RTHK