Ukrajinští muži místo na frontu utíkali do zahraničí, pohraničníci jim v cestě zabránili. Utopilo se nejméně 19 mužů, někteří také umrzli při útěku přes Karpaty

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinská pohraniční stráž velmi rázným způsobem zastavila mnoho pokusů o dezerci. Podle informací německého serveru FAZ pochytala stráž zhruba 20 tisíc mužů, kteří prchali ze země.

Od začátku ruské invaze před více než 18 měsíci ukrajinští pohraničníci tvrdí, že zabránili útěku více než 20 000 odvedených mužů ze země. „Celkem pohraničníci od 24. února loňského roku zadrželi asi 14 600 osob, které chtěly nelegálně opustit Ukrajinu,“ řekl mluvčí pohraniční stráže Andrij Demčenko serveru Welt. Kromě toho bylo podle něj chyceno asi 6 200 mužů s padělanými výjezdními povoleními.

„Mnoho Ukrajinců se snaží vyhnout vojenské službě. Uprchlíci byli zadrženi hlavně na zelené hranici s Rumunskem a Moldavskou republikou,“ uvedl Demčenko. Jedná se především o muže ve věku od 18 do 60 let. Úřady již oznámily, že jen v hraniční řece Tyssy, která odděluje Ukrajinu od Rumunska a Maďarska, se utopilo nejméně 19 mužů. Někteří také umrzli při útěku přes Karpaty.

Na začátku války byla nařízena všeobecná mobilizace, včetně zákazu odchodu odvedených mužů ve věku od 18 do 60 let. Podle statistické agentury EU Eurostat je však v 27 státech EU a v Norsku, Švýcarsku a Lichtenštejnsku registrováno více než 650 000 ukrajinských mužů ve věku 18 až 64 let jako uprchlíci.

Ukrajinské úřady zvažují, že budou usilovat o vydání nelegálně deportovaných branců ze států EU a dalších zemí. Na Ukrajině kvete prodej dokladů o osvobození od vojenské služby. Po vlně razií nařízených prezidentem Volodymyrem Zelenským, při nichž docházelo k zatýkání na odvodních odděleních, se cena těchto dokladů podle soudních zdrojů pohybuje nad 10 000 eur, tedy v přepočtu kolem 242 000 korun.

Zdroj: Franffurter Allgemeine, Welt