Ukrajinský ministr Dmytro Kuleba k výbuchu ruského dronu v Rumunsku: Máme důkaz!

Přidat na Seznam.cz

Rumunský ministr obrany Angel Tîlvăr včera vehementně popřel tvrzení tiskového mluvčího ministra zahraničních věcí Ukrajiny Olega Nikolenka, že při ruském dronovém útoku na izmailský přístav během noci ze 3. na 4. září vybuchl přinejmenším jeden ruský dron na území členského státu NATO, a to Rumunska. Ministr zahraničí Ukrajiny však tvrzení svého kolegy podpořil. Máme k dispozici fotografie a video, píše deník Hindustan Times.

Nejvyšší ukrajinský diplomat uvedl, že Kyjev má fotografické důkazy o tom, že ruské bezpilotní letouny zasáhly rumunské území během víkendového nočního leteckého útoku drony na ukrajinskou přístavní infrastrukturu na Dunaji. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba to řekl novinářům po tiskové konferenci v Kyjevě.

Rusko o víkendu zahájilo tříhodinové noční obléhání Izmailu, ukrajinského města na hranicích s Rumunskem. Některé drony údajně spadly a vybuchly na území Rumunska, člena Severoatlantické aliance, uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničí.

Ukrajinské letectvo uvedlo, že sestřelilo 23 z 32 dronů Šahíd íránské výroby, které vzlétly z Ruska nebo okupovaného Krymu. Útok následoval po předchozím ruském útoku na jiný přístav na Dunaji, Reni.

Kuleba působil na tiskové konferenci poněkud rozzlobeně, když prohlásil nepřímo na adresu Rumunů, že „je naprosto jasné“, k čemu došlo. A naznačil, že někteří ukrajinští partneři radši dělají slepého, aby se vyhnuli přímému konfliktu.

Rumuni trvají na svém

Rumunská ministryně zahraničí Luminita Odobescu označila útoky za „barbarský útok proti civilním cílům“. Ale rumunské ministerstvo obrany nadále odmítá, že by ruský dron ohrozil přímo rumunské území.

„Samozřejmě, že existuje riziko, protože útoky se dějí blízko našich hranic, ale v tomto případě k ničemu nedošlo,“ říká rumunská ministryně zahraničních věcí Luminita Odobescu. „Jsme ovšem svědky toho, že Rusko cynicky pokračuje v útocích na civilní infrastrukturu a nedovoluje Ukrajině vyvážet své obilí“.

K útokům a diplomatické výměně mezi oběma spřátelenými zeměmi došlo v době, kdy vedoucí představitelé Ruska a Turecka jednali – neúspěšně – o obnovení dohody, která by umožnila Ukrajině bezpečný vývoz obilí přes Černé moře. Rusko útočí na ukrajinské přístavy podél řeky Dunaj, odkud se Ukrajina snaží vyvážet obilí, už měsíc.

Podle BBC nelze ověřit pravost obrázku a videa poskytnutých Kulebovým ministerstvem. Obrázek i video jsou nízké kvality, částečně kvůli noční obloze a částečně z důvodu nízkého rozlišení. Navíc video bylo po krajích zjevně rozostřeno a tím i některé důležité detaily. Není tak jisté, jestli výbuch byl způsoben dronem nebo něčím jiným.

Zdroj: Hindustan Times, BBC