Ukrajinci zasáhli na Krymu chloubu ruské armády, nejmodernější protiletecký systém S-400 Triumf. Ten explodoval a usmrtil ruské vojáky v okolí

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinci zasáhli na Krymu nejmodernější ruský systém protiletecké obrany S-400 Triumf. Je to jeden z nejmodernějších systémů protiletecké obrany na světě. Dosah systému je 400 km.

Ukrajincům se podařilo zlikvidovat chloubu ruské protiletecké obrany, systém S-400 Triumf, kterým se často Putin chlubil na každé vojenské přehlídce v Moskvě. Jedná se o systém, který má největší dosah ze všech systémů protiletecké obrany na světě. Dokáže zaměřit 36 cílů najednou ve vzdálenosti 400 km. Jedna z odpalovacích částí byla zasažena a následný výbuch zlikvidoval celý komplet, který se skládá z mnoha částí. Výbuch zlikvidoval i ruské vojáky poblíž, kteří měli na starosti jeho provoz, jak píše web ukrainska-pravda.

Rusové momentálně vlastní cca 36 těchto systémů a jsou umístěny na nejdůležitějších místech, což jsou Moskva a Kaliningrad. Ztráta každého tedy bolí, jelikož systém má obrovské množství západní elektroniky, ke které už Rusové nemají přístup. Jeden systém S-400 Triumf včetně munice vyjde cca na 11 miliard korun. Pár těchto systémů má také Čína a Indie. Díky tomu, že Ukrajinci tento systém zničili, otevřeli si cestu k úspěšnějším útokům na Krym.

Zdroj: redakce, ukrainska-pravda, Ukraine-Weapons-Tracker, army-technology