Ukrajinci sestřelili nejlepší ruský bitevní vrtulník KA-52 Alligator pomocí švédského protiletadlového systému RBS-70

Přidat na Seznam.cz

Ukrajincům se podařilo sestřelit nejlepší ruský bitevní vrtulník Ka-52 Alligator, a to pomocí Švédského mobilního protiletadlového systému krátkého dosahu RBS-70, jak informuje deník Businessinsider.

Ruské bitevníky KA-52 Alligator jsou pro Ukrajince obrovská hrozba, protože dokážou zničit klidně několik obrněných vozidel během pár sekund a mají naváděné střely, takže vozidla dokážou zničit cokoliv i na vzdálenost několika kilometrů. Sestřelení se podařilo pomocí Švédského protiletadlového systému RBS-70, jak informuje deník Forbes. Ten má dosah jen 6 km. Jeho dosah kompenzuje jeho hmotnost. Váží jen 87 kg včetně střely, což je málo na celý protiletadlový systém včetně základny.

Ka-52 Alligator

Ka-52 Alligator je moderní ruská útočná helikoptéra, která se začala vyrábět v roce 1996 a její zařazení do služby bylo až v roce 2011. Díky tomu je tento vrtulník jeden z nejmodernější techniky v ruské armádě. Vývoj hodně opozdil rozpad sovětského svazu. Vrtulník má jeden 30 mm automatický kanon, poté má na každé straně křídlo na 6 řízených protitankových střel Vikhr nebo Ataka. Vrtulník může nést také až 20 nenaváděných protileteckých raket S-8. Dostřel řízených střel je až 10 km. Vrtulník má operační dosah až 450 km a dokáže letět maximální rychlostí až 350 km/h. Piloti mají helmy s nočním viděním a s laserovým dálkoměrem. Mimo Rusko vrtulníky také využívá i Egypt.

Zdroj: redakce, Twitter, weaponsystems, businessinsider, Forbes