Ukrajina zažalovala Polsko, Maďarsko a Slovensko kvůli zákazu prodeje zemědělských produktů

Přidat na Seznam.cz

Kyjev se možná připravuje na právní bitvu se třemi svými sousedy, protože stále bojuje za osvobození vývozu obilí na svých západních hranicích, informuje deník The Kyiv Independent.

V rozporu s rozhodnutím Evropské komise z 15. září zrušit embargo na domácí prodej ukrajinských zemědělských produktů v pěti zemích zavedly Polsko, Maďarsko a Slovensko vlastní omezení na ukrajinský dovoz, a to navzdory dohodě o otevřeném obchodu, kterou Ukrajina s EU uzavřela.

Maďarsko rozšířilo embargo na 24 ukrajinských zemědělských produktů, včetně zeleniny, některých masných výrobků a medu. Polsko také vyjádřilo plány na možný zákaz dalšího zboží.

Začátkem května EU zavedla omezení, která umožnila Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku a Bulharsku zakázat domácí prodej ukrajinské pšenice, kukuřice, řepkového semene a slunečnicových semen, přičemž stále povolovala tranzit těchto produktů na vývoz jinam, poté, co si místní farmáři stěžovali, dovoz sráží ceny dolů.

EU povolila, aby zákaz vypršel 15. září poté, co se Kyjev zavázal přijmout opatření ke zpřísnění kontrol vývozu do sousedních zemí.

Kyjev oficiálně podal stížnost u Světové obchodní organizace WTO na tyto tři země 18. září, uvádí se v prohlášení zveřejněném na webu ministerstva hospodářství.

„Je pro nás zásadně důležité dokázat, že jednotlivé členské státy nemohou zakázat dovoz ukrajinského zboží. Proto na ně podáváme žaloby ve WTO,“ uvedla v prohlášení ministryně hospodářství Julija Svyrydenková.

Napětí je poslední epizodou ukrajinského boje dostat své obilí ze země po červencovém rozhodnutí Moskvy jednostranně vystoupit z Černomořské obilné iniciativy podporované OSN. Dohoda byla uzavřena po zahájení rozsáhlé ruské invaze a blokády ukrajinských přístavů.

Rozhodnutí pokračovat v embargu pravděpodobně prodlouží již tak problémový vývoz Ukrajiny a mezitím rozdmýchává napětí mezi Kyjevem a jeho sousedy.

Zdroje: The Kyiv Independent, gov.ua, The Hill