Ukrajina vedla největší útok za poslední týdny. Rusku poničila loděnici na Krymu i dvě lodě

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinská armáda způsobila Rusku další škody. Podle informací serveru Abcnews ukrajinská armáda zaútočila na loděnici v Sevastopolu na Krymu. Útok zranil 24 lidí a zapálil dvě lodě, které procházely opravou. O události informovaly ruské úřady.

Útok proti velitelství ruské Černomořské flotily přišel i v době, kdy Moskva v předvečerních hodinách vyslala bezpilotní letouny do Oděské oblasti na Ukrajině. „Nečekané útoky poškodily přístavní a civilní infrastrukturu v oděském okrese Izmail a zranily šest lidí, z toho tři vážně,“ uvedl regionální gubernátor Oleh Kiper.

Ukrajinské letectvo sdělilo, že zachytilo 32 ze 44 bezpilotních letounů typu Shahed, které byly nad Ukrajinou vypuštěny během noci, přičemž většina z nich byla vypuštěna směrem k jižním částem Oděské oblasti, informuje deník The Guardian.

Útok na sevastopolskou loděnici se jevil jako jeden z největších za poslední týdny, přestože Krymský poloostrov, který Rusko v roce 2014 anektovalo od Ukrajiny, byl častým cílem už v minulosti.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že Ukrajina na loděnici odpálila 10 řízených střel a tři námořní drony na ruské lodě v Černém moři. Sedm raket bylo sestřeleno a všechny námořní drony byly zničeny, uvedla armáda, ale některé z raket poškodily dvě lodě, které se v loděnici opravovaly.

Ukrajinští představitelé, kteří téměř nikdy nepřiznávají odpovědnost Kyjeva za útoky na Krym nebo ruské regiony, které se v posledních měsících stávají pravidelnými, se k tomu bezprostředně nevyjádřili.

Michail Razvožajev, Moskvou jmenovaný guvernér přístavního města Sevastopol na Krymském poloostrově, ve středu na Telegramu uvedl, že při požáru bylo zraněno 24 lidí.

Sevastopolská loděnice má pro Rusko strategický význam, protože se zde opravují plavidla jeho černomořské flotily, uvedl server The Guardian.

Zdroje: Bloomberg, Abcnews