Ukrajina poprvé použila Amerikou dodané rakety dlouhého doletu ATACMS, tvrdí Zelenskyj. Mezi zasaženými cíli byl i systém protivzdušné obrany

Přidat na Seznam.cz

Ukrajina – Zbraně, známé jako ATACMS, zničily devět vrtulníků na ruských základnách na východě země. Ukrajina uvedla, že mezi zasaženými cíli v Berďansku a Luhansku byl i systém protivzdušné obrany a další zařízení. Dodala, že při operaci byly zabity nebo zraněny desítky ruských vojáků, píše stanice BBC.

„Vystupovaly velmi přesně. ATACMS se osvědčily,“ uvedl Zelenskyj ve večerním projevu zveřejněném na sociálních sítích, uvádí server Ukrajinska Pravda.

Ruská armáda se k tomu nevyjádřila.

Bidenova administrativa dříve odmítala poskytnout ATACMS Ukrajině, ale v posledních týdnech se rozhodla je v tichosti poslat, uvedla americká média s odvoláním na dva americké představitele. Uvedla, že Washington chtěl Moskvu překvapit pro případ, že by Rusko přesunulo vybavení a zbraně mimo dosah dříve, než by mohly být střely použity.

Kvůli obavám z napětí ve vztazích s Ruskem mají rakety poskytnuté Ukrajině nižší dolet, než je maximální dolet, kterého je systém schopen. Varianta dodaná Kyjevu nese kazetovou munici, která ze vzduchu vypouští stovky malých pum namísto jediné hlavice. Kazetová munice je kontroverzní a kvůli jejímu ohrožení civilistů ji zakazuje více než 100 států.

Vladimir Rogov, Ruskem jmenovaný gubernátor okupované části Záporožské oblasti, uvedl, že systémy protivzdušné obrany úspěšně zachytily nepřátelské rakety nad Berďanskem, a dodal, že informace o obětech a škodách se prověřují a budou poskytnuty později.

Získání systémů ATACMS pro Kyjev představuje významné posílení jeho schopností zasáhnout hlouběji do území ovládaného Ruskem.

Ukrajina se snaží získat zpět území obsazené Ruskem na východě a jihu země prostřednictvím rozsáhlé protiofenzívy, ale zatím postupuje pomalu. Podniká také časté letecké útoky na ruské pozice, protože se snaží podkopat válečné úsilí Moskvy.

Rusko rovněž útočí na ukrajinské pozice na východě v okolí Avdijivky a Kupjanska, ale podle ukrajinských zpráv utrpělo v posledních dnech velké ztráty.

Zdroj: BBC, Ukrajinska Pravda