U Antarktidy se utrhl ledovec dvakrát větší než New York

Přidat na Seznam.cz

Přestože změna klimatu je skutečným a stále rostoucím problémem, který ovlivňuje Antarktidu, nemá s rozpadem obřího ledovce překvapivě nic společného, píše server Wonderfullengineering.

Britská antarktická služba (BAS) uvedla, že se ze 150 metrů silného antarktického ledovcového šelfu s názvem Brunt odlomil gigantický ledovec o velikosti přibližně dvojnásobku New Yorku poté, co se rozlomil podél trhlin vzniklých v posledních letech. Trhliny se vytvořily přirozenou cestou, ale díky nim vznikla propast, která se táhla přes celý šelfový ledovec.

Dotčený ledovec má rozlohu přibližně 1 550 kilometrů čtverečních. Pro srovnání, celková rozloha metropole New York, nejlidnatějšího města ve Spojených státech, je přibližně 770 kilometrů čtverečních. Ve skutečnosti je metropolitní oblast New Yorku ještě mnohem větší.

Trhliny vznikaly několik let

„Ledovec se utrhl poté, co se trhliny, které se přirozeně vyvíjely v posledních několika letech, rozšířily přes celý ledový šelf, což způsobilo uvolnění nového ledovce,“ uvádí se v tiskové zprávě Britské antarktické služby (BAS), která pořídila snímky této události. Není to poprvé, co se Bruntův šelfový ledovec v poslední době prolomil. V roce 2021 se ze stejného antarktického šelfu odlomil jiný obrovský, i když poněkud menší blok ledu, což byla událost, která podle vědců neměla nic společného s naším měnícím se klimatem.

O Antarktidě, nejjižnějším kontinentu světa, toho lidé vědí velmi málo, což je v mnoha ohledech pozoruhodné. Je vhodně definována jako nejvyšší, nejsušší, největrnější a nejchladnější kontinent na světě. Jako jediný na planetě nemá žádné původní obyvatele.

Jeho velkou část pokrývá led, který může být na některých místech silný až 2,5 kilometru. Má nejvyšší průměrnou výšku ze všech kontinentů na Zemi, 8 200 metrů nad mořem. Je více než třikrát vyšší než Spojené státy, jejichž průměrná výška je 2 500 stop. To je jeden z důvodů, proč je mnohem chladnější než severní pól naší planety.

Zdroje: wonderfullengineering.com, bas.ac.uk