Tragická nehoda dvou autobusů na dálnici u Brna: jeden mrtvý a 76 zraněných

Přidat na Seznam.cz

Na dálnici D2 u Brna na jižní Moravě došlo v pondělí 17. července k ničivé nehodě dvou autobusů. Zemřel při ní jeden z řidičů a 76 cestujících bylo zraněno. K nehodě došlo odpoledne na 3. kilometru dálnice, což si vyžádalo uzavření silnice v obou směrech. Záchranné složky rychle zareagovaly, aktivovaly traumaplán a na místo nasadily tři vrtulníky. Nehoda způsobila značné přerušení dopravy, přičemž směr na Břeclav byl znovu otevřen v 17:48, uvádí iDnes.cz.

Ke srážce došlo před 16:00 na třetím kilometru ve směru na Brno u Rebešovic. Tělo zemřelého řidiče autobusu vyprostili hasiči. Každý z havarovaných autobusů vezl přibližně čtyřicet cestujících, mezi nimiž byli čeští občané i cizinci.

Celkem bylo po nehodě ošetřeno 77 osob, přičemž 14 osob utrpělo vážná zranění. Dopravní inspektor a mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Lukáš Dvořáček uvedl, že těžce zraněné osoby byly v ohrožení života. Dalších 62 osob utrpělo středně těžká až lehká zranění. Zásah byl pro záchranné týmy náročný vzhledem k vyššímu počtu zraněných osob v porovnání s dostupnými záchranáři. Mezi zraněnými byly i děti.

Ředitelka Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Hana Albrechtová sdělila, že na místě bylo přítomno 26 vozů záchranné služby, včetně tří vozů letecké záchranné služby. Pomoc poskytly i další kraje, například Vysočina a Olomoucký.

Záchranáři aktivovali traumatologický plán, který je určen pro řešení velkého počtu pacientů vyžadujících neodkladnou péči. Informovány a připraveny na řešení zranění byly nemocnice v Brně, Břeclavi, Vyškově, Ivančicích, Olomouci a Hradci Králové. Pacienti se zlomeninami nebo otevřenými ranami byli ošetřeni a do 17:45 byly všechny zraněné osoby převezeny do nemocnic v rámci Jihomoravského kraje.

Zranění směřovali především do Fakultní nemocnice Brno, Úrazové nemocnice a Fakultní nemocnice u svaté Anny. Zdravotnická záchranná služba mobilizovala také další zdroje, aby mohla ošetřit další pacienty s nesouvisejícími zdravotními problémy. Nezraněné osoby byly do Brna převezeny hasiči.

Mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá potvrdila, že již přijali několik zraněných pacientů a jsou připraveni přijmout další. Dva pacienti byli letecky transportováni do Fakultní nemocnice u svaté Anny, kde byli údajně mimo ohrožení života.

Klíčovou roli při záchraně cestujících sehráli hasiči. Rozsah nehody si vyžádal vyhlášení druhého stupně poplachu a na pomoc postiženým byl vyslán psycholog.

Podle mluvčího hasičů Jaroslava Mikošky je tato nehoda jednou z nejhorších za poslední roky na Jižní Moravě. Rozsah zásahu, kdy bylo nasazeno patnáct hasičských jednotek, přesahuje běžnou úroveň zásahu u dopravní nehody.

Přesná příčina je zatím v šetření, podle prvotních informací se však mohlo jednat o zdravotní potíže jednoho z řidičů autobusu, pravděpodobně infarkt. Jeden z dotčených autobusů patří společnosti Flixbus, který jel z Budapešti do Prahy. Zadní část autobusu Flixbusu byla poškozena, včetně rozbitých oken, která zasypala přibližně třetinu vozidla. Společnost zřídila horkou linku pro cestující a jejich rodiny, kteří chtějí získat další informace.

Zdroj: iDnes.cz, Policie ČR