Toto je pravda o telatech v mlékárenském průmyslu, i když to zní jako z hororu

Přidat na Seznam.cz

Noční můra dojnic, které jsou několik týdnů po narození odebrány matkám a zavřeny do stísněných kotců, kde jsou odstaveny na umělé mléko.

Jsou odtrženy od matek a zavřeny až do smrti v malých tmavých stájích. Tak začíná noční můra takzvaných „mléčných telat“, která jsou nucena snášet krutost z velmi specifického důvodu: aby získala velmi křehké a čisté maso, které mnozí považují za cenné. Oddělování telat od matek krátce po narození je běžnou praxí, která se používá v intenzivních chovech po celém světě včetně Evropy. Brutální a nelidská metoda, která ve jménu zisku způsobuje telatům velké utrpení.

Paradoxem je, že telata narozená před několika málo týdny jsou krmena umělým mlékem, zatímco mléko jejich matek je určeno pro mlékárenský průmysl. To, co se děje na mléčných farmách s telaty, je přinejmenším znepokojivé a naprosto nepřirozené, jak ukazují otřesné záběry, které tam byly natočeny.

Uvnitř malých plastových buněk, které lze snadno zakoupit na internetu, nemají mláďata ani prostor se otočit a jsou nucena zůstat celé hodiny ve stejné poloze. Do plastových klecí se dostávají obtížně, a když se jim to podaří, často si poraní záda.

Bezprecedentní krutost, která byla několikrát natočena a odsouzena organizacemi, včetně organizace Animal Equality, která se zabývá ochranou zvířat.

Stejně hrozný je osud dojnic, které jsou neustále uměle oplodňovány, aby „chrlily“ telata a mléko. A pokud si myslíte, že se to všechno děje pouze na farmách ve vzdálených zemích, velmi se mýlíte.

Dokonce i v Evropě je tato brutální praxe stále poměrně rozšířená. Podle nedávného průzkumu organizace PETA (Lidé za etické zacházení se zvířaty) je až 60 % telat chovaných v EU určeno k tomuto způsobu zacházení.

Jak tuto krutost zastavit
Co se děje v intenzivních chovech skotu, už není tajemstvím. Co však lze udělat, aby se tato hrůza zastavila? V první řadě máme jako spotřebitelé možnost bojkotovat masný průmysl. Evropští občané již léta volají po větší ochraně hospodářských zvířat a poté, co Evropský parlament dal zelenou. Komise před několika dny oznámila, že hodlá do konce roku 2023 předložit legislativní návrh, který by trvale zrušil používání klecí pro zvířata včetně králíků, kuřat, telat a prasat.

Významného milníku bylo dosaženo díky evropské občanské iniciativě „Konec věku klecí“, kterou podepsalo 1,4 milionu evropských občanů. A zastavení tohoto krutého zacházení je důležitým krokem, který by za několik let mohl vést k ukončení éry intenzivního zemědělství na evropském území, i když se zdá, že cesta je ještě dlouhá a klikatá…