Těchto 5 zvířat má schopnosti, které vědci nedokážou vysvětlit. Číslo 3 vás ohromí

Přidat na Seznam.cz

Zvířecí říše je naprosto fascinující a plná zajímavých faktů. Určitá zvířata například disponují dovednostmi a schopnostmi, o nichž by se lidem mohlo nechat jen zdát. Některé z nich nedokáží dopodrobna vysvětlit ani ti nejlepší vědci.

Pokud se čas od času podíváte na nějaký dokument, určitě vás schopnosti některých zvířat přinejmenším zaujaly. Zatímco lidé se spoléhají zejména na svou inteligenci, určitá zvířata mají jiné zbraně, které jim pomáhají na naší planetě obstát. Jaké schopnosti zvířat patří mezi ty nejvíce fascinující, přičemž ani věda je nedokáže vysvětlit do úplného detailu?

Želvušky jsou schopné přežít i ve velmi drsných podmínkách

Nesmírně obdivuhodnými tvory jsou i želvušky (Tardigrada). Jedná se o kmen mikroskopických bezobratlých živočichů, kteří mají čtyři páry končetin, segmentované (členité) tělo a hlavu. Někdy se jim taktéž přezdívá vodní medvědi.

Zajímavé jsou už tím, že mají i přes svou mimořádně malou velikost (měří zpravidla kolem 250 až 500 mikrometrů) velice pokročilou stavbu těla. Nechybí jim vnitřní orgány ani svalstvo. To však není ani zdaleka jediná věc, která je na nich obdivuhodná. Ve skutečnosti jsou o mnoho zajímavější ještě z jiného důvodu.

Jsou totiž schopné vydržet ve velmi drsných podmínkách. Zvládnou přežít radiaci, silný mráz a dokonce i pobyt ve vesmíru.

Kreveta, která je pro svou schopnost přezdívána jako pistolník

Krevety rodu Alpheus jsou zvláštní svým způsobem lovu. Umí totiž „střílet“ ze svých klepet rázové vlny, které dokážou omráčit kořist.

Celý proces vypadá následovně:

Kreveta pistolník natáhne své klepeto jako prak a prudkým pohybem vytvoří takzvanou kavitační bublinu, která se pohybuje nesmírně vysokou rychlostí. Jakmile tato bublina praskne, vytvoří se silná rázová vlna. Ta dokáže dokonce i omráčit kořist, jak bylo již zmíněno.

Krakatice obrovská patří k nejzáhadnějším zvířatům na světě

Krakatice obrovská je známá pro své kolosální rozměry. Největší známý uhynulý exemplář měřil úctyhodných 18,5 metrů. Vědcům trvalo několik staletí, než se jim vůbec podařilo krakatici naleznout. Původně si dokonce mysleli, že jde o pouhý výmysl domorodců. Živočicha se podařilo zdokumentovat až roku 2004, nicméně zatím o něm panuje více domněnek než faktů. Mezi největší záhady patří její gigantický mozek, nervový systém a rovněž to, jak se dokáže pohybovat v hlubokomořských proudech.

Krakatice obrovská.
Krakatice obrovská je zařazována mezi nejzáhadnější tvory na světě. Zdroj: Shutterstock.

Medúzy, které jsou nesmrtelné

Medúzy jsou samy o sobě velice zajímavé. Asi nejvíce fascinující je každopádně ta, jejíž binomické jméno zní Turritopsis dohrnii. Té se pro její schopnosti taktéž velmi často přezdívá medúza Benjamina Buttona.

Důvod je prostý. Podobně jako v povídce od F. Scotta Fitzgeralda, která vypráví o padesátníkovi Benjaminu Buttonovi, jenž místo stárnutí začal mládnout, i medúza Turritopsis dohrnii se umí vrátit zpět do stádia polypu (tedy laicky řečeno na začátek svého životního cyklu). Z tohoto důvodu ji vědci označili za nesmrtelnou.

Medúza Turritopsis dohrnii je velká jen asi jako lidský malíček a byla objevena mnohem blíže, než byste možná čekali. Konkrétně to bylo v roce 1883 ve Středozemním moři.

Vědci se snaží pomocí DNA této zázračné medúzy přijít na to, jak by se mohl prodloužit lidský život. Někteří se domnívají, že by dokonce mohla být klíčem k úplnému zastavení stárnutí. Zatím, jak je všem známo, nicméně k žádnému převratnému objevu nedošlo.

Existuje ještě druhá medúza, jež oplývá velmi podobnou schopností, avšak ta je ve srovnání s Turritopsis dohrnii méně známá. Jedná se o medúzu, která se jmenuje Turritopsis nutricula.

Turritopsis dohrnii.
Medúza Turritopsis dohrnii je velmi drobná. Zdroj: Shutterstock.

Mravenci, kteří nosí med a okrádají zrnojedy

Vědce fascinují taktéž mravenci, kteří okrádají zrnojedy. Ti dokážou unést med o velikosti bobulky hroznového vína a ukládají jej do svého podzemního sídla. Z tohoto důvodu si vysloužili pojmenování mravenec medonoš.

Zdroje: cs.wikipedia.org, poznatsvet.cz, denik.cz, vedanadosah.cvtisr.sk,