Takto si žijí důchodci v Německu: Funkční důchodový systém i dostatek úspor na stáří
Německo patří mezi země s nejlépe fungujícím důchodovým systémem. Ten umožňuje všem seniorům prožít důstojné stáří bez obav existenčních problémů. Díky důkladně promyšleným třem pilířům důchodového zabezpečení mají němečtí důchodci dostatek financí jak na nezbytné základní potřeby, tak na aktivní život nebo třeba cestování.
Stárnutí populace je jedním z největších demografických problémů současnosti. V některých zemích tak čelí důchodci skutečné výzvě, protože jejich příjem někdy nepokryje ani základní potřeby a musí se tak velmi uskromnit. Německo má jeden z nejstarších důchodových systémů vůbec. Díky tomu jde o roky prověřený způsob zabezpečení zdejších seniorů, který skutečně funguje.
Německým důchodcům je umožněno udržet si životní úroveň i poté, co se odeberou do penze a opustí tak své stávající zaměstnání. V roce 2023 činila průměrná výše starobního důchodu asi 1 500 eur měsíčně, což je v přepočtu asi 36 000 korun. Výše důchodu se samozřejmě liší v závislosti na výši odvodů, délce pracovního života a dalších faktorech, ale v porovnání s jinými zeměmi patří k nadprůměrným. Proč tedy mají němečtí důchodci lepší podmínky než například jejich čeští sousedé?

Léty prověřený německý systém, který funguje
Německo má opravdu důmyslný a propracovaný důchodový systém, který je ověřený a není ho třeba každoročně měnit. Díky těmto “zajetým kolejím” tak funguje precizně a dokáže zajistit všechny seniory.
Základem všeho jsou tři pilíře – zatímco jeden je základní a mají na něj nárok všichni důchodci, další dva jsou volitelné a lze si tak zajistit ještě lepší životní úroveň ve stáří vlastním přičiněním.
- Státní důchodové pojištění (Gesetzliche Rentenversicherung) – jde o základní stavební kámen německého důchodového systému. Funguje na principu průběžného financování, tedy podobně jako u nás. Současní pracující ve zkratce vydělávají na současné důchody. Zaměstnanci i zaměstnavatelé přispívají do důchodového systému stejným podílem – každý odvádí 9,3 % z hrubé mzdy, což celkově činí 18,6 %. Nárok na důchod pak vzniká po minimálně pěti letech odvádění příspěvků. K tomu všemu se navíc výše důchodu počítá podle bodového systému – za každý rok práce dostane zaměstnanec určitý počet bodů, který se odvíjí také od jeho výdělků.
- Podnikové důchodové zabezpečení (Betriebliche Altersversorgung) – tento druhý pilíř nabízejí zaměstnavatelé svým zaměstnancům jako benefit. Zaměstnavatel přispívá určitou částku nad rámec státního důchodu. Tento pilíř využívají hlavně velké firmy a státní sektor.
- Soukromé důchodové spoření (Private Altersvorsorge) – jde o individuální spoření na stáří. Mezi nejoblíbenější produkty patří Riesterova renta, Rürupova renta nebo investice do akcií a nemovitostí. K některým formám spoření navíc lze získat daňové úlevy.

Vyšší životní standard, důstojné stáří i možnost si užít penze
Díky správnému fungování těchto tří pilířů a důslednosti Němců v přípravě na stáří se mají zdejší důchodci podstatně lépe než ti čeští. Mohou si tak udržet vysoký životní standard i po odchodu do penze – dovolit si mohou nejen léky, potraviny a platby za energie, ale i volnočasové aktivity, cestování a mají dostatek financí na koníčky.
Se zavedením základního starobního důchodu pro ty “nejchudší” seniory se pak ani tito nemusejí obávat chudoby a nedostatku financí na základní potřeby. Svůj podíl na pohodlném stáří má i vysoká úroveň zdravotnictví. Základní zdravotní pojištění pokrývá v Německu opravdu širokou škálu služeb, mezi které patří třeba i různé rehabilitace.
Jedním z hlavních důvodů, proč se ale mají němečtí důchodci lépe než ti čeští, je vyšší ekonomická výkonnost státu. Lepší ekonomika umožňuje vyšší odvody do důchodového systému, ve kterém pak nechybí peníze. Dalším faktorem je dlouhodobě stabilní důchodový systém, který se pravidelně upravuje tak, aby reflektoval demografický vývoj a ekonomickou situaci.
Zdroje: e15.cz. Poznatsvet.cz, Novinky.cz