Tajemník Rady národní bezpečnosti Ukrajiny upozorňuje na novou ruskou zpravodajskou síť, která působí za pomoci nejrůznějších pseudoexpertů

Přidat na Seznam.cz

Ukrajina – Tajemník Rady národní bezpečnosti Ukrajiny a obrany Oleksij Danilov se domnívá, že ruské zpravodajské služby se aktivně pokoušejí vytvořit na Ukrajině novou zpravodajskou síť za pomoci nejrůznějších pseudoexpertů, a vyzývá Ukrajince, aby praktikovali informační hygienu, píše server Ukrajinska Pravda.

Podle Danilova je jedinou šancí Ruska porazit Ukrajinu rozdělení země a uvržení Ukrajinců do vnitřní konfrontace, což Kreml úspěšně dělá již několik desetiletí. Jak říká Danilov, rozděluje Ukrajinu, vytváří ruské zástupné strany, korumpuje politiky a falšuje historii.

Díky aktivní práci ukrajinských orgánů činných v trestním řízení byla v posledních letech provedena nejrozsáhlejší čistka ruských agentů. Podle všech indicií se však ruská Federální služba bezpečnosti (FSB) aktivně pokouší vytvořit novou agenturní síť a vkládá do ní dalekosáhlé naděje, píše ukrajinský server True. Podle Danilova se v dlouhodobém horizontu jedná o politický projekt zaměřený na zbytky proruského obyvatelstva a paralelně probíhá informační zákrok, který se snaží podkopat proces vnitřní destabilizace na Ukrajině.

„Známkami takové činnosti je prudké zintenzivnění činnosti různých expertů, zpravodajských aktérů a dalších druhů podvodníků při prosazování ruské agendy v ruském jazyce. Jsou to právě oni, kdo v současné době vykřikují o neúspěchu protiofenzívy, naznačují nutnost revize cílů války. Dávají rady, jak bojovat s ukrajinskými ozbrojenými silami, vydávají falešné poznatky o konfliktech mezi vojenským a politickým vedením, vyzývají k přijetí dobrých Rusů a nakonec naznačují, že je třeba s Ruskem vyjednávat,“ tvrdí Danilov.

Ukrajinské donucovací orgány tyto nepřátelské akce pečlivě sledují, identifikují a potlačují. Ukrajinci zase musí projevovat vysokou míru informační čistoty, aby se neznečistili produkty ruské informační vitální činnosti.

Zdroj: Ukrajinska Pravda, True