Stupňující napětí v Černém moři. Bulharsko společně s NATO zvažují reakci na ruskou blokádu

Přidat na Seznam.cz

Napětí v Černém moři nadále roste. Bulharsko zvažuje samostatnou nebo spojeneckou reakci v rámci NATO na ruské provokace ve své černomořské ekonomické zóně, která je již dva měsíce částečně blokována Ruskem, informoval server Euractiv.

Rusko nadále prohlašuje část bulharské hospodářské zóny v Černém moři za uzavřenou, a to dokonce tohoto měsíce. Údajně je tomu tak z důvodu probíhajících ruských vojenských cvičení v dané oblasti. Tyto akce považuje Bulharsko za provokaci.

Bulharsko diskutuje o reakci na tyto provokace – jak samostatně, tak společně s našimi spojenci v NATO,“ uvedl ve středu ministr obrany Todor Tagarev. Zároveň připomněl, že před týdnem bulharská vláda vyčlenila peníze na nákup raket a torpéd pro pobřežní stráž.

Na otázku, zda má Bulharsko vypracované scénáře pro případ ruského útoku na nákladní lodě, které by pluly z ukrajinských přístavů přes bulharské vody nebo ekonomickou zónu v Černém moři, odpovědělo ministerstvo obrany: „V současné době neexistuje žádné bezprostřední riziko nebo hrozba útoku proti obchodní lodi plující v teritoriálním moři členského státu NATO.

Dále však doplnilo, že „tyto vody jsou pod svrchovaností každého pobřežního státu a tvoří součást státního území. Útok v teritoriálním moři lze považovat za útok proti Bulharské republice a NATO jako celku“.

Námořnictva Bulharska, Rumunska a Turecka tak zvýšila svou ostražitost a nadále pracují na zajištění bezpečnosti obchodních lodí proplouvajících Černým mořem.

Ministerstvo obrany podotýká, že další opatření k zajištění bezpečnosti lodní dopravy v ekonomických zónách může poskytnout pouze společná akce NATO zahájená v souladu s Chartou OSN a mezinárodním námořním právem, koordinovaná s dalšími partnery v regionu.

Bulharský postoj k bezpečnosti v Černém moři byl vždy založen na principu spojenecké solidarity, spojeneckých akcí a spojeneckých záruk v rámci NATO. Při přijímání takového aliančního rozhodnutí by Bulharsko přispělo podle svých možností a disponovaných kapacit, “ uvedlo nakonec Ministerstvo obrany.

Zdroj: Euractiv, Offnews