Stále více Rusů je nespokojených s Putinem. „Dochází toaletní papír, Coca-Cola i oblečení,“ stěžují si civilisté

Přidat na Seznam.cz

Listopad a prosinec jsou v Moskvě známé jako měsíce deprese. Dny jsou krátké a temné. Počasí je příliš chladné a vlhké na to, aby si člověk mohl pobýt venku, ale stále příliš teplé a deštivé na to, aby si člověk užil pravou ruskou zimu. Tento rok je to však daleko horší, uvádí server CNN.

Letošní pocit melancholie umocňuje pohled na zavřené obchody v mnoha ulicích hlavního města. Podnikatelé totiž čelí ekonomickým důsledkům masivních sankcí Západu v reakci na válku na Ukrajině, kterou ruští představitelé stále nazývají „zvláštní vojenskou operací.“

„Nálada v Moskvě a v celé zemi je strašná, pochmurná a beznadějná,“ řekla 34letá Lisa, která si nepřála uvést své příjmení a uvedla, že je filmovou producentkou. „Lidé netuší, co se stane zítra, nebo za rok. Nikdo nic neplánuje. Nejde to.“

Není to Severní Korea, regály jsou ve většině obchodů stále dobře zásobeny opravdovým, jedlým zbožím. Západní výrobky jsou však stále vzácnější, což vede k dalšímu zvyšování cen, které trýzní mnoho ruských domácností.

„Známé zboží mizí, dochází toaletní papír, Coca-Cola i oblečení,“ pokračuje Lisa. Zároveň si rýpla do západních vlád a společností, které v reakci na invazi na Ukrajinu opustily ruský trh. Neví, jak to pomůže při řešení konfliktu, protože se to podle Lisy týká obyčejných lidí, ne těch, kteří rozhodují a chtějí válku.

Průmysl na smrtelné posteli

Západ však do Ruska nedováží jen hamburgery a sladké nápoje. Rusko trpí akutním nedostatkem západních technologií. Chybí součástky a díly, které Rusko neumí vytvořit. To vedlo například automobilku AvtoVAZ – výrobce vozů značky LADA, k tomu, že na začátku tohoto roku nejprve zastavila výrobu a poté přešla na výrobu některých vozidel bez základních elektronických prvků, jako jsou airbagy nebo protiblokovací brzdové systémy, uvedl server KVTZ.

Svůj nesouhlas se současnou situací vyjádřil i Jevgenij Popov, poslanec ruského parlamentu a mluvčí státních médií. „Čím budeme jezdit? Nemáme čím jezdit.“

Bude hůř

Někteří ekonomové se domnívají, že Rusko bude čelit rostoucím ekonomickým potížím a obyvatelstvo bude stále kritičtější vůči „speciální vojenské operaci“ v souvislosti s rostoucími porážkami, jako například ústup z Chersonu.

Sergej Javoronkov, vedoucí výzkumný pracovník Gajdarova institutu pro hospodářskou politiku říká, že nálada je již daleko kritičtější, než byla. Hlavně kvůli ekonomickým následkům a nespokojenosti s tím, že se problémy nedaří řešit, což je v rozporu s vysokým očekáváním, které propaganda Kremlu neustále tvoří.

„Měli jsme vyhrát. Úřady slibovaly, že Kyjev získáme do tří dnů, ale jak vidíme, ukázalo se, že to je hloupost,“ řekl Javoronkov pro CNN.

Vítězství třídenní války však není v dohledu, právě naopak. V současné době panují v Kremlu obavy, že se Ukrajina může odhodlat k zahájení operace s cílem osvobození poloostrovu Krym, uvedl server Raw Story.

Zdroje: CNN, KVTZ, Raw Story