Stále více Američanů končí v ruských věznicích. Vyhlídky na jejich propuštění jsou nejasné

Přidat na Seznam.cz

Zatýkání Američanů v Rusku je stále častější, protože vztahy mezi Moskvou a Washingtonem klesají na úroveň studené války. Washington obviňuje Moskvu, že se zaměřuje na jeho občany a využívá je jako politický trumf, ale ruští představitelé trvají na tom, že všichni porušili zákon. Někteří z nich byli vyměněni za Rusy zadržované v USA, zatímco u jiných jsou vyhlídky na propuštění v rámci výměny méně jasné, informují deníky ABCnews a KTVZ.

Alsu Kurmaševová, pražská redaktorka tatarsko-baškirského vysílání Rádia Svobodná Evropa financovaného americkou vládou, byla zatčena v říjnu 2023 ve svém rodném městě Kazani, kam přijela navštívit svou nemocnou starou matku. Čelila několika obviněním, mimo jiné z toho, že se nepřihlásila jako zahraniční agentka, a z šíření nepravdivých informací o armádě.

Chavana z Los Angeles se vrátila do Ruska navštívit rodinu a byla zatčena na základě obvinění z velezrady. Obvinění proti ní se odvíjí od daru ve výši 51 dolarů, tedy zhruba 1 200 korun americké charitativní organizaci, která pomáhá Ukrajině.

Cesta za svobodou prostřednictvím výměny vězňů

Přesný počet Američanů vězněných v Rusku není jasný. Spojené státy v posledních letech zaznamenaly určitý úspěch při vyjednávání o výměně vězňů s Ruskem, a to díky dohodám z roku 2022, které vedly k propuštění hvězdy WNBA Brittney Grinerové a veterána námořní pěchoty Trevora Reeda. Grinerová i Reed byli označeni za neprávem zadržované osoby.

V rámci výměn za ně Moskva získala obchodníka se zbraněmi Viktora Bouta, který si v USA odpykával 25letý trest, a pilota Konstantina Jarošenka, jemuž byl v USA udělen 20letý trest za obchodování s kokainem.

V prosinci americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že učinilo významnou nabídku, kterou Rusko odmítlo.

Úředníci tuto nabídku nepopsali, ačkoli Rusko údajně usiluje o propuštění Vadima Krasikova, který byl v Německu v roce 2021 odsouzen na doživotí za vraždu čtyřicetiletého gruzínského občana čečenského původu Zelimchana „Tornikeho“ Changošviliho, který v Berlíně bojoval proti ruským jednotkám v Čečensku a později požádal o azyl v Německu.

Zdroj: ABCnews KTVZ