Spojené státy převedou tisíce zabavených íránských zbraní a munice na Ukrajinu

Přidat na Seznam.cz

Spojené státy převedou tisíce zabavených íránských zbraní a munice na Ukrajinu, což by mohlo pomoci zmírnit některé kritické nedostatky, kterým čelí ukrajinská armáda, která čeká na další peníze a vybavení od USA a jejich spojenců, píše stanice CNN.

V pondělí USA odeslaly ukrajinským ozbrojeným silám více než 1,1 milionu nábojů do pušek ráže 7,62 mm, píše deník The New York Post.

Americké ministerstvo spravedlnosti v březnu oznámilo, že usiluje o propadnutí milionu íránských nábojů, tisíců bezkontaktních roznětek pro raketové granáty a tisíců kilogramů pohonné hmoty pro raketové granáty, které námořnictvo zabavilo v Íránu při přepravě do Jemenu.

Bidenova administrativa již několik měsíců zvažuje, jak legálně odeslat zabavené zbraně, které jsou uloženy v zařízeních CENTCOM na Blízkém východě, a to Ukrajincům.

V uplynulém roce americké námořnictvo zabavilo tisíce íránských útočných pušek a více než milion nábojů z plavidel, která Írán používal k přepravě zbraní do Jemenu. Tato zadržení, často prováděná společně s regionálními partnerskými silami, se zaměřují na malá plavidla bez státní příslušnosti na trasách, které se v minulosti používaly k pašování zbraní Hútíům v Jemenu.

Úředníci amerického ministerstva spravedlnosti a obrany spolupracují na nalezení legální cesty, jak zbraně poslat na Ukrajinu, a jedním ze způsobů je podle úředníků občanskoprávní zabavení zbraní v USA.

Toto rozhodnutí by mohlo vrazit klín mezi Írán a Rusko, které v posledních několika měsících vytvořily faktické obranné partnerství, kdy Írán dodává Rusku bezpilotní letouny pro válku na Ukrajině a Rusko spolupracuje s Íránem na výrobě raket a protivzdušné obrany.

Již více než rok jsou íránské bezpilotní letouny v rukou ruské armády používány k útokům a vraždám ukrajinských civilistů.

Zdroj: CNN, New York Post