Špatný vtip. Předávání Nobelových cen se může účastnit Rusko, Bělorusko i Írán

Přidat na Seznam.cz

Slavnostního předávání Nobelových cen a následného banketu se mohou účastnit i zástupci Ruska, Běloruska i Íránu. Informaci přinesl server BBC.

Organizace Nobel Foudation uvedla, že se pokouší zapojit i ty státy, které nesdílejí stejné hodnoty jako organizace. Z toho důvodu se akce, která se bude konat ve Stockholmu, mohou účastnit Rusko, Bělorusko i Írán.

Na minulé předávání cen nebyli pozvaní zástupci Běloruska a Ruska kvůli válce na Ukrajině. Rusko je agresorem a Bělorusko je jeho klíčový soupeř v čele s Alexandrem Lukašenkem. V loňském roce nebyl pozván ani Írán. Teherán dlouhodobě čelí kritice za dodržování lidských práv. OSN uvedla, že se tamní vláda při loňském potlačování protestů mohla dopustit zločinů proti lidskosti.

Vidar Helgesen, výkonný ředitel Nobelovy nadace, vysvětlil rozhodnutí pozvat tyto země zpět: „Je zřejmé, že svět je stále více rozdělen do sfér, v nichž se omezuje dialog mezi těmi, kteří mají odlišné názory. Abychom této tendenci čelili, rozšiřujeme nyní naše pozvání,“ uvedl pro deník Kyiv Independent.

Skutečnost, že pozvánku obdržely výše zmíněné státy, se nelíbí politikům ze Švédska. Například liberální europoslankyně Karin Karlsbrová obvinila nadaci, že vytvořila nebezpečný precedens. „Dala zelenou pozvání Ruska na okouzlující večírek, zatímco nad ukrajinskými kulturními centry padají rakety a vraždí děti,“ řekla.

Zdroj: BBC, Kyiv Independent