Sněmovna reprezentantů USA schválila převod zmrazených ruských aktiv na Ukrajinu

Přidat na Seznam.cz

Pro návrh hlasovalo 360 kongresmanů, 58 bylo proti. Podle textu návrhu zákona o pravomoci amerického prezidenta uvalit sankce na Rusko a Írán je povoleno převést zmrazená ruská aktiva Kyjevu jako kompenzaci a na obnovu Ukrajiny.

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu začala 20. dubna projednávat seznam návrhů zákonů, které zahrnují další pomoc Ukrajině, podporu Izraele, Tchaj-wanu a také zpřísnění sankcí proti Ruské federaci a Íránu. Vyplývá to z vysílání na internetových stránkách Sněmovny reprezentantů. Dále návrh zákona poputuje do Senátu, kde pomoc Ukrajině podporuje většina zákonodárců.

Po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině zmrazily EU a země G7 téměř polovinu ruských devizových rezerv v hodnotě přibližně 300 miliard eur, tedy téměř 7,5 bilionu korun, píše deník Kyivindependent.

Podle návrhu zákona USA vyčlení na pomoc Ukrajině 61 miliard dolarů. Přibližně 23 miliard dolarů je určeno na doplnění amerických zásob zbraní, 11 miliard dolarů na financování amerických operací v regionu a dalších asi 14 miliard dolarů na nákup moderních zbraní a obranných systémů. Návrh zákona rovněž přiděluje 26 miliard dolarů Izraeli, z toho 9,1 miliardy dolarů na humanitární potřeby. Dalších 8,12 miliardy dolarů půjde do indo-pacifického regionu.

Kromě toho návrh zákona obsahuje ustanovení o konfiskaci ruských aktiv, včetně zákazu rozmrazení státních aktiv, o pravomoci poskytnout Ukrajině kompenzaci ze zmrazených aktiv a o použití aktiv na obnovu Ukrajiny. Pro návrh zákona hlasovalo 360 kongresmanů, 58 jich bylo proti.

Zdroj: live.house.gov, Kyivindependent