Slaví 20 let a stále baví: Tento český film milujeme, ale jeho tajemství zná málokdo. Již zítra v TV
Michal Viewegh se řadí mezi nejúspěšnější české spisovatele moderní doby. Jedním z nejpopulárnějších titulů, které napsal, je bezpochyby Román pro ženy. Této knihy se do dnešního dne prodalo více než 80 000 výtisků, což je na český knižní trh výjimečně vysoké číslo.
Není se proto čemu divit, že byl Román pro ženy zfilmován. Stalo se tak již v roce 2004, nicméně do kin se tento snímek probojoval až o rok později – konkrétně 14. 4. 2005. Na DVD od Sony BMG se potom dostal 20. 10. 2010, což v překladu znamená, že bude letos slavit hned dvě výročí. Pro všechny milovníky komedie tedy nastal ideální čas na to, aby se na tento úspěšný film, jenž režíroval Filip Renč, znovu podívali.
Román pro ženy bude v nejbližší době odvysílán na televizní stanici Nova
Příležitost ke zhlédnutí tohoto filmu budou mít obyvatelé České republiky již v neděli 16. 2., kdy toto proslulé dílo české kinematografie odvysílá televizní stanice Nova. Vysílání začne konkrétně v 15:55.

Pokud byste náhodou film prošvihli, na programu je taktéž o několik dní později na stanici Nova Cinema. Tam se na něj budete moci podívat v blízké době hned třikrát za sebou. Ve středu 19. 2. jej tato televizní stanice odvysílá ve 20:00, ve čtvrtek 20. 2. v 16:05 a nakonec v sobotu 22. 2. v 11:45.
Než se budete moci na film podívat, můžete si přečíst o několika zajímavostech, o nichž jste možná doposud neslyšeli.
Zajímavosti o Románu pro ženy, které by vám rozhodně neměly uniknout
Podobně jako tomu je s většinou filmů, i snímek Román pro ženy je obalen celou řadou zajímavostí. Které z nich by vám rozhodně neměly uniknout?
- V čase 01:17:17 pokládá číšník při hádce v restauraci na stůl jídlo, přičemž pronese „Bóbika“. Vzápětí je slyšet výkřik. To je odkaz na známou televizní reklamu, která propagovala internetový vyhledávač Centrum.cz.
- Film navštívilo v kinech více než 550 000 diváků a podařilo se mu vydělat přes 52 000 000 Kč. To z něj dělá jeden z nejúspěšnějších snímků české kinematografie po roce 2000.
- Filip Renč, který režíroval tento film, se společně s Janem Svěrákem za symbolický honorář pravidelně navzájem obsazují do svých filmů. Jana Svěráka proto můžete spatřit v úloze číšníka.
- Kniha od Michala Viewegha, podle které byl film natočen, je natolik úspěšná, že byla přeložena i do němčiny a chorvatštiny. V blízké době by měla vyjít taktéž v italštině.
- Ve filmu se nachází scéna, kdy jedna z hlavních postav čte knihu, která taktéž pochází z pera Michala Viewegha. Konkrétně se jedná o román s názvem „Vybíjená“.
- Krátce předtím, než byl film Román pro ženy odvysílán v kinech, se režisér Filip Renč podělil o velmi zajímavou kuriozitu z natáčení. V rozhovoru řekl: „Teď jsme třeba ve střižně zjistili, že musíme jednu scénu přetočit. Postupně jsme točili v Tatrách dialog mezi Markem Vašutem a Sašou Rašilovem, jenže když byly záběry s Rašilovem hotové, začalo chumelit, a my měli Vašuta natočeného za sluníčka. Nedalo se to použít, tak jsme odvezli Sašu do Špindlu a celou scénu s ním přetočili. Rozhovor mezi dvěma lidmi se tak paradoxně odehrál mezi Tatrami a Krkonošemi.“
- Snímek je věnován muzikálovému pěvci a herci Patriku Stoklasovi, jenž utrpěl vážná zranění při tragické nehodě, ke které došlo, když se vracel z koncertu pro ČSSD. Těmto zraněním bohužel v brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny později podlehl.
Zdroje: tv.seznam.cz, csfd.cz, fdb.cz