Situační zpráva o Ukrajině: Krize s dělostřeleckou municí dává Rusku velkou výhodu. EU zaostává ve výrobě více než 3x navzdory slibům

Přidat na Seznam.cz

Zatímco se ruská invaze táhne už třetím rokem, Ukrajina zjišťuje, že má Rusko stále větší převahu, pokud jde o životně důležitou dělostřeleckou munici, což agresorskému státu nahrává.

Na tento problém upozornila nedávná zpráva CNN, podle níž jeden ukrajinský palebný tým obdržel pouze kouřové náboje poté, co se mu vyprázdnil zásobník, zatímco Rusové denně vypálí desetkrát více střel.

K těmto obavám se připojil i Pentagon. Náměstkyně ministra obrany USA pro mezinárodní bezpečnostní záležitosti Celeste Wallanderová řekla novinářům, mimo jiné z The War Zone, že ukrajinští představitelé na tento problém upozornili. Pentagon „slyšel zprávy od ukrajinského ministerstva obrany a generálního štábu, že se domnívají, že jednotky nemají zásoby a sklady munice, které potřebují,“ řekla v úterý. „A to je jeden z důvodů, proč jsme se zaměřili na potřebu odpovědět na otázky Kongresu, aby byl schopen pokročit v rozhodnutí o schválení dodatku.“

Koncem loňského roku požádal prezident Joe Biden o dodatečný balíček výdajů ve výši 106 miliard dolarů, který měl být rozdělen mezi Ukrajinu a Izrael, ale zahrnoval také prostředky na posílení konkurence s Čínou v Indopacifiku a také na bezpečnost na hranicích USA s Mexikem. Kongres jej neschválil. To pozastavilo poskytování amerických darů Ukrajině.

Na 18. zasedání Kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG), které se konalo počátkem tohoto týdne, ministr obrany Lloyd Austin vyzval spojence, aby Ukrajině nadále pomáhali. Bylo to však poprvé, kdy USA neposkytly žádnou pomoc. Poslední pomoc byla oznámena v prosinci, jednalo se o balíček v hodnotě až 250 milionů dolarů, který zahrnoval nezveřejněné množství 155mm a 105mm dělostřelecké munice.

Hlavní mluvčí Pentagonu rovněž vyjádřil znepokojení nad nedostatkem dodatečných finančních prostředků. „Víte, je zřejmé, že pokračující nedostatek finančních prostředků nás donutil pozastavit čerpání dalších položek z našich zásob, a to vzhledem k důsledkům pro naši vlastní vojenskou připravenost,“ řekl v úterý novinářům, mimo jiné z The War Zone, generálmajor letectva Pat Ryder. „A to nám samozřejmě brání uspokojit nejnaléhavější potřeby Ukrajiny na bojišti, které zahrnují věci jako dělostřelecké náboje, protitankové zbraně, stíhače protivzdušné obrany.“

Problém ještě zhoršuje skutečnost, že Evropská unie slíbila dodat milion nábojů do jara letošního roku, ale podle zákonodárců Evropského parlamentu bylo dosud dodáno pouze 300 000 kusů, což je méně než trojnásobek navzdory slibu.

Naopak nejvyšší vojenský velitel Estonska uvedl, že čerstvé informace o schopnosti Ruska vyrábět munici a verbovat vojáky přiměly spojence v NATO k přehodnocení a k řadě varování, aby se připravili na dlouhodobý konflikt. Armáda prezidenta Vladimira Putina je schopna vyrobit několik milionů dělostřeleckých granátů ročně, což dalece převyšuje evropské úsilí, a může rekrutovat stovky tisíc nových vojáků.

V Pentagonu rovněž přetrvávají obavy, které dnes znovu vyjádřila zástupkyně tiskového tajemníka Pentagonu Sabrina Singhová, z dělostřelecké munice i balistických raket, které Rusku dodává Severní Korea.

Rusko se snažilo držet krok s ukrajinskými výdaji na dělostřelectvo, než byla uzavřena dohoda mezi Moskvou a Pchjongjangem o poskytování obrovského množství dělostřeleckých nábojů, v nichž Severní Korea plave a může nezávisle vyrábět další, stejně jako dalších zbraní pro ruské válečné úsilí. To způsobilo obrovský příliv nábojů pro ruskou stranu právě ve chvíli, kdy proud amerických dělostřeleckých granátů vyschl.

Vývoj situace budeme i nadále sledovat.

Zdroj: CNN, The War Zone