Šili jsme si roušky, teď si budeme vyrábět doma nedostupný penicilin?

Přidat na Seznam.cz

Byť se jedná o nadsázku, řada rodičů malých dětí je zoufalá. Chřipková epidemie vrcholí a léky proti bolesti a na horečku nejsou. Na pultech lékáren nejsou ani antibiotika. Jak se k tomu vyjadřují politici, kde se stala chyba a kdy budou dodávky opět obnoveny?

V rozhovoru pro Seznam Zprávy ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) uvedl, že za výpadky léků stojí mimo jiné i nedostatečná strategie Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). „Kvůli tomu má stát Státní ústav pro kontrolu léčiv. Ten má situaci na trhu sledovat. Ve chvíli, kdy dostane od výrobce informaci, že hrozí výpadek léku, má zjišťovat souvislosti a kontaktovat ostatní podobné úřady v Evropě a podle toho navrhovat řešení. To se historicky nedělo.“

Dětem nedávat náhradní léky

Ministr zdravotnictví radí, že lidé mají zkusit prodej přes internet. Autorka článku tak učinila a ani přes online prodej nejsou léky k dispozici. Na dotaz v jedné z lékáren, jak takovou situaci řešit, protože dcera akorát ležela se 40 horečkou, lékárnice poradila: „Kupte Nurofen jako tablety pro dospělé, dáte dítěti poloviční dávku, kterou v něčem rozpustíte, nejlépe v sirupu.“ Což se nakonec ukázalo, jako alternativa, která funguje. Co se týká antibiotik, tam se opravdu musí čekat na obnovení dodávek. Byť se internet plní vtipy, jak si máme doma vyrobit penicilin z plísně, když už jsme zvládli roušky v době covidu.

Server Vitalia varuje před experimentováním s náhradami. Podle klinického farmakologa Jana Strojila nelze u malých dětí účinné látky ibuprofen a paracetamol ničím nahradit. U větších to možné je. Pozor ale na podávání acylpyrinu

Problém s nedostatkem léků je v celé Evropě i USA

„Problém s nedostatkem je celoevropský. Ač vím, že v některých reportážích zaznělo, že u sousedů v lékárnách k dostání je,“ dodává Válek. A podle zahraničních médií nejde jen o Evropu. Stejný problém mají v USA. Jak informuje americká televize CBS, v Americe dokonce lékárny omezují počet kusů léku proti bolesti, které mohou rodiče pro své děti koupit. I tam se křivka respiračních onemocnění vyhoupla nahoru a lidé se snažili předzásobit.

Podle databáze Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se pravidelné dodávky obnoví až po Novém roce, u některých Nurofenů výrobce ohlásil výpadek až do května 2023.

Podobně jako Válek i v USA radí, aby „lidé, kteří na pultech prodejen nenajdou to, co potřebují, by se měli zeptat lékárníků na jiné možnosti.“ Andrej Babiš na Twitteru Válkovi vysmíval a napsal: „Sháníte Nurofen pro své děti? Pan ministr Válek vám poradí: “Pokud obvoláte sto lékáren, určitě narazíte na řadu společností, kde bude k dostání.” Tohle řekne maminkám a tátům ČTYŘI DNY před Vánoci?“ Ale současný minstr zdravotnictví zdědil řadu problémů po předchozích minstrech, kteří byli právě pod Babišem.

 „Chtěli bychom měli dát do legislativy systémovou ochranu českých pacientů, aby k podobným problémům nedocházelo. A dochází k nim už dvacet let,“ hledá Válek systémové řešení.

Zdroj: Seznam Zprávy, Vitalia, CBS, redakce, Twitter