Severní Korea zastavila jaderný reaktor, pravděpodobně chce získat palivo pro bombu, domnívají se Jižní Korea a USA

Přidat na Seznam.cz

Severní Korea zastavila jaderný reaktor ve svém hlavním atomovém komplexu, pravděpodobně kvůli získání plutonia, které by mohlo být použito pro výrobu zbraní, uvedla ve čtvrtek jihokorejská tisková zpráva s odvoláním na vládní zdroj.

Podle zpravodajského hodnocení amerických a jihokorejských úřadů byl provoz jaderného reaktoru o výkonu 5 megawattů v jaderném komplexu Jongbjon od konce září pozastaven, uvedla zpráva.

,,Jižní Korea a USA se domnívají, že by to mohlo být známkou přepracování plutonia pro výrobu zbraní,“ píše deník VOVWorld.

Přepracování vyhořelých palivových tyčí vyjmutých z jaderného reaktoru je krok, který se provádí před získáním plutonia. Jaderný komplex v Jongbjonu je hlavním zdrojem plutonia, které Severní Korea pravděpodobně použila k výrobě jaderných zbraní.

Severní Korea rovněž provozuje zařízení na obohacování uranu, což je samostatný zdroj materiálu, který by mohl být použit pro výrobu jaderných zbraní. ,,Možnost jaderného testu Severní Koreje není vyloučena,“ zněl komentář vysoce postaveného vládního úředníka dle webu Donga, aniž by upřesnil, na základě jaké analýzy dospěl k závěru, že tento krok může souviset s jaderným testem.

Mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Jeon Ha-gyu odmítl komentovat podrobnosti zprávy, ale uvedl, že americké a jihokorejské zpravodajské orgány pozorně sledují související vývoj.

Zdroj: VOVWorld, Donga