Severní Korea uráží jihokorejského prezidenta. Nazývají ho diplomatickým idiotem a mužem s mozkem jako smetí

Přidat na Seznam.cz

Severní Korea označila jižního korejského prezidenta Yoon Suka Yeola za „muže s mozkem jako smetí“ a „diplomatického idiota“ a ostře jej kritizovala za výrok, který pronesl v průběhu svého vystoupení na Valné hromadě OSN, ve kterém varoval před prohlubujícími se vojenskými vztahy Severní Koreje s Ruskem.

Na zasedání Valné hromady OSN minulý týden korejský prezident uvedl, že Jižní Korea nebude bezmocně přihlížet, pokud Severní Korea a Rusko uzavřou dohody o zbraních, které by představovaly hrozbu pro Jižní Koreu.

Deník ABC News uvádí, že návštěva severokorejského vůdce Kim Čong-una v Rusku dříve tento měsíc, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem a navštívil klíčová vojenská zařízení, vyvolala mezinárodní obavy ohledně možného pokusu Severní Koreje získat sofistikované jaderné a vojenské technologie výměnou za obnovu ruského konvenčního arzenálu, který byl vyčerpán v důsledku války s Ukrajinou.

,,Zrádce Yoon Suk Yeol, dokonce na 78. zasedání Valné hromady OSN zlomyslně pomluvil vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem.“ uvedla severokorejská oficiální tisková agentura KCNA.

,,Je samozřejmé, že takový člověk s mozkem jako smetí nemůže rozumět hlubokému a obrovskému významu rozvoje přátelských vztahů mezi Severní Koreou a Ruskem. Nikdo na světě by neposlouchal hysterický výbuch zrádce Yoon Suka Yeola, který nese hanlivé označení jako ‚politicky nezralý,‘ ‚diplomatický idiot‘ a ‚neschopný výkonný ředitel.'“

Koo Byoungsam, mluvčí jihokorejského Ministerstva pro sjednocení, uvedl, že urážky ze strany Severní Koreje ukazují na „podřadný systém Severní Koreje, který postrádá základní etiketu a zdravý rozum.“

Severní Korea je známa používáním hrubých invektiv vůči jižním korejským a americkým vůdcům, píše portál KTVZ. Předchozí jihokorejské prezidenty Lee Myung-bak a Park Geun-hye nazvala Severní Korea „krysou“ a „prostitutkou“. Bývalého prezidenta Spojených států Donalda Trumpa popisovala jako „duševně porouchaného amerického stařečka“ a Baracka Obamu označila za opici.

V nepřetržitém vzájemném napětí mezi Severní Koreou a Jižní Koreou, stejně jako mezi Severní Koreou a mezinárodním společenstvím, zůstává nejnovější verbální střetnutí mezi Kim Čong-unem a prezidentem Yoonem dalším příkladem z dlouhé řady provokací a ostrých slovních útoků. Zůstává nejasné, jaký vliv tato rétorika bude mít na již tak křehkou situaci na Korejském poloostrově a na úsilí o mírové řešení konfliktu. Mezinárodní společenství i nadále sleduje vývoj této situace s nejvyšším zájmem a obavami o stabilitu v regionu.

Zdroje: KTVZ, ABC News