Setkání Putina a severokorejského vůdce: Kim Čong-un poskytl Putinovi plnou podporu pro „ruský posvátný boj“

Přidat na Seznam.cz

Ruský prezident Vladimir Putin se setkal se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Ten poprvé po čtyřech letech opustil svou zemi a obrněným vlakem se vydal do Ruska. Předmětem schůze obou významných politiků bylo několik hlavních témat.

Hned při úvodním setkání nabídl Kim Čong-un Putinovi plnou a bezpodmínečnou podporu pro to, co nazval „ruským posvátným bojem“ na obranu svých bezpečnostních zájmů. Podle všeho se jednalo o narážku na ruskou invazi na Ukrajině.

Část programu se odehrála za zavřenými dveřmi jen mezi čtyřma očima. Putin následně řekl, že se budou zabývat všemi otázkami, na které přijde správný čas. Kim Čong un-projevil zájem o raketové technologie a vývoj satelitů.

Mluvčí Kremlu pro sever NBC News uvedl, že Putin s Kim Čong-unem jednali o vzájemných vztazích obou zemí, obchodních a ekonomických otázkách a také o kultuře.

Experti na mezinárodní situaci poznamenali, že Rusku potřebuje dělostřelecké granáty a protitankové střely pro válku na Ukrajině a naopak Severní Korea hledá zdroje energie a zdroje potravin. V nejbližší době se chce zaměřit na zdokonalení jaderného a raketového programu. Spolupráce s Ruskem k tomu může pomoci.

Severokorejská média informovala o tom, že Kim Čong-un považuje tuto návštěvu za významnou v otázce posílení vztahů mezi Pchjongjangem a Moskvou, doplnil server BBC.

Zdroje: BBC, NBC