Šest mladých Portugalců podalo žalobu na 32 evropských zemí kvůli nedostatečným opatřením v boji proti klimatickým změnám

Přidat na Seznam.cz

Portugalsko Skupina šesti mladých lidí ve věku od 11 do 25 let vede právní spor proti 32 evropským zemím, které obvinili z toho, že nečiní dost pro boj proti klimatickým změnám, což podle nich porušuje jejich lidská práva.

Tato skupina mladých Portugalců ve věku od 11 do 25 let tvrdí, že vlády nerespektují jejich lidská práva tím, že nedělají dostatek pro řešení klimatické krize. Jejich rozhodnutí vzít kroky k právnímu postihu je inspirováno ničivými lesními požáry, které v roce 2017 zasáhly Portugalsko a způsobily rozsáhlé ztráty lesů.

Deník Insider uvádí, že tento případ není výjimečným případem mladých lidí, kteří se snaží ovlivnit vládní kroky v boji proti klimatickým změnám. Nedávno v Montaně ve Spojených státech skupina 16 dětí vyhrála právní spor proti svému státnímu úřadu, kde argumentovali, že vláda nerespektovala jejich právo na „čisté a zdravé životní prostředí“ a že Montana neprovedla dostatečná opatření k omezení emisí fosilních paliv. Podobně v Rakousku skupina dvanácti dětí ve věku od 5 do 16 let podala žalobu proti své vládě, tvrdíc, že je třeba přijmout tvrdší opatření v boji proti klimatickým změnám.

Dle BBC je tento právní spor založen na Evropské úmluvě o lidských právech, která chrání lidská práva osob v zemích, které ji podepsaly, včetně 47 států. Žalobci argumentují, že vlády nepostupují dostatečně v boji proti klimatickým změnám, což porušuje jejich práva na život, svobodu před nelidským nebo ponižujícím zacházením, soukromí, rodinný život a svobodu před diskriminací.

Následujícím krokem bude podání případu k Evropskému soudu pro lidská práva, kde mladí lidé předloží své důkazy. Země, které jsou obviňovány, budou mít možnost obhajovat se svými argumenty. Tento případ představuje dosud největší právní akci v oblasti klimatických změn.

Zdroj: BBC UK, Insider