Šéf britské rozvědky Richard Moore navštíví Českou republiku

Přidat na Seznam.cz

Richard Moore, šéf britské zpravodajské služby MI6, navštíví ve středu Prahu, aby zde přednesl svůj výroční projev. Během svého vzácného veřejného vystoupení Moore zhodnotí aktuální hrozby, konkrétně se bude věnovat ruské agresi na Ukrajině, akcím Číny a vzestupu umělé inteligence. Jeho projev bude živě přenášet server Politico a v Praze se ho zúčastní hosté z řad státní správy, osobností veřejného života a novinářů, píše iRozhlas.cz.

Návštěva sira Richarda Moora, který vede britské špiony od roku 2020, je významnou událostí. Moore zahájil svou kariéru ve zpravodajských službách, později působil jako britský velvyslanec v různých zemích, než se ujal své současné funkce šéfa MI6. Jeho jmenování bylo všeobecně považováno za vynikající volbu, přičemž odborníci jej popisují jako klidného, rozvážného a odvážného.

Jako šéf MI6 je Moore jediným veřejně známým členem britské zpravodajské komunity. Je jmenován ministrem zahraničí a nese odpovědnost za dohled nad operacemi agentury. Moore, sedmnáctý šéf britské rozvědky označovaný zkratkou „C“, přináší do této funkce bohaté zkušenosti. Do MI6 nastoupil v roce 1987 a kromě funkce zástupce poradce pro národní bezpečnost na Úřadu vlády zastával také ředitelské funkce. Během své kariéry působil v různých zemích, včetně Turecka, Vietnamu, Pákistánu a Malajsie, píše deník Politico.

Britský velvyslanec Matthew Field vyjádřil potěšení nad přivítáním sira Richarda Moora v Praze a vyzdvihl význam jeho návštěvy s tím, že bude hovořit o mezinárodních výzvách, kterým obě země čelí. Mooreův projev slibuje díky jeho odborným znalostem a postřehům cenný vhled do vyvíjejícího se globálního prostředí.

Sir Richard Moore, který hovoří plynně turecky, je ženatý a má dvě děti. Jeho návštěva České republiky je příležitostí k cenné výměně a spolupráci při řešení naléhavých bezpečnostních problémů naší doby.

Zdroj: iRozhlas.cz, Politico