Šéf BIS apeluje, aby Češi nepodceňovali dezinformace, poté co byl odhalen ruský agent

Přidat na Seznam.cz

Bezpečnostní informační služba (BIS) odhalila ruského vlivového agenta, který za úplatu v řádech tisíců euro šířil informace podporující zahraničně politické zájmy Ruské federace v souvislosti s válkou na Ukrajině. Tuto novou informaci ve svém vystoupení na konferenci o dezinformacích v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR uvedl ředitel BIS Michal Koudelka, píše BIS.

Koudelka na konferenci apeloval mimo jiné na to, aby se nebezpečnost šíření dezinformací a propagandy nepodceňovala. 

„Slovo dezinformace používáme celkem často a v poslední době mám pocit, že jsme si na něj zvykli a trochu jsme se s tím problémem smířili,“ uvedl Koudelka.

Koudelka také poprvé zveřejnil, že BIS se podařilo odhalit ruského vlivového agenta, který za úplatu v řádech tisíců euro šířil informace podporující zahraničně politické zájmy Ruské federace v souvislosti s válkou na Ukrajině. Stalo se tak na žádost jednoho z nejvyšších orgánů ruské státní moci. K šíření propagandy využíval i známe osobnosti.

Podle Michala Koudelky je česká dezinformační scéna roztříštěná bez jasného vedení či jednotící myšlenky. Společné jim jsou přebírání narativů vyhovujících ruské propagandě, útoky na naše zakotvení v rámci EU nebo NATO, adorace Ruské federace a verbální útoky na USA. Cílem šiřitelů dezinformačního obsahu je primárně snaha na sebe upozornit a získat finanční profit.

Velkým problémem jsou podle ředitele BIS zdroje, které propagandu a dezinformace šíří. Patří mezi ně různé weby s neznámou vlastnickou strukturou a často anonymními autory. Za nebezpečné označil i šíření tzv. řetězových e-mailů.

Michal Koudelka na závěr vyjádřil přesvědčení, že s dezinformacemi a šířením lží se dá bojovat. Uvedl i několik aktuálních příkladů, kdy rychlá a odborná reakce na nepravdivá tvrzení dokázala dalšímu šíření dezinformací zabránit.

Nezapomněl ocenit všechny, kteří jsou v boji proti dezinformacím aktivní a vyzdvihl zejména působení nevládních organizací a soukromých i veřejnoprávních médií.

Zdroj: BIS