Schyluje se v Rusku k Noci dlouhých nožů? Kritika ministerstva obrany po výbuchu Kerčského mostu sílí

Přidat na Seznam.cz

Nedávné ruské vojenské neúspěchy, korunované včerejším výbuchem Kerčského mostu vedou k zásadnímu rozkolu mezi vládnoucí ruskou elitou. Šíří se spekulace, že by dokonce mohlo dojít k převratu. Židle se kymácí především pod ministrem obrany Sergejem Šojguem, na kterém si nespokojenci vylévají svou zlost.

Putin už léta štve své podřízené proti sobě, aby se nemohli spojit proti němu. Vzhledem ke zpackané mobilizaci a neúspěchům ruské armády na Ukrajině sílí veřejné roztržky mezi příslušníky vládnoucí elity.

Po výbuchu Kerčského mostu ale poprvé zacílila kritika prokremelských válečných blogerů přímo na nejvyšší místa. Jeden z nich tvrdí, že pokud Putin nic nepodnikne, bude to považováno za jeho osobní slabost. Aby Kreml odvrátil pozornost od prezidenta, udělal si obětního beránka z ministerstva obrany vedeného ministrem Sergejem Šojguem.

Deník The Guardian citoval nejmenovaného ruského činitele, podle kterého by byl Šojgu šťastný, kdyby ho Putin zbavil funkce a on se dostal ven z ukrajinské šlamastyky. Šojgu je Putinovým věrným a důvěryhodným služebníkem, tlak ze strany jeho protivníků ale roste.

„Kdybych byl ministr obrany, zastřelil bych se“

Šéf výboru Státní dumy pro obranu Andrej Kartapolov kritizoval ministerstvo obrany, že veřejnosti lže a že lidé se musejí všechno dozvídat od prokremelských válečných blogerů nebo místních úřadů.

Televizní propagandista Vladimir Solovjov prohlásil, že Rusko musí zahájit údernou kampaň na kritickou ukrajinskou infrastrukturu, místo aby naslouchalo slibům ministerstva obrany.

Jak informoval deník Insider, proruský šéf Chersonu Kirill Stremousov již dříve ve svém videovzkazu obvinil ministry a generály z nepříznivého vývoje vojenské operace na severovýchodě Ukrajiny. Konkrétně slovně zaútočil na ministra obrany Sergeje Šojgus, kterého vyzval ke spáchání sebevraždy. „Mnozí říkají, že kdyby byli ministrem obrany, který takový stav věcí posvětil, jako důstojníci by se raději zastřelili,“ pronesl Stremousov.

Úhlavními Šojguovými protivníky jsou ale čečenský vůdce Ramzan Kadyrov a zakladatel Vagnerovců Jevgenij Prigožin, kteří se vezou na současné vlně vlastenectví jakožto zuřiví obránci Ruska, aby získali větší politický vliv. Po ztrátě města Lyman se pustili do ostré kritiky velitele obrany města a generálního štábu. „Není ostuda, že je Lapin neschopný, ale že ho generální štáb kryje. Kdyby to záleželo na mně, degradoval bych ho na vojína, sebral mu vyznamenání a poslal ho s puškou na frontu, ať tu ostudu očistí krví. Vojenský nepotismus k ničemu dobrému nevede,“ rozohnil se Kadyrov.

Židle se kymácí

Podle denní zprávy Institutu pro studium války oficiální účet Vagnerovců na sociální síti Telegram sdílel dosud nepotvrzenou informaci, že kvůli výbuchu Kerčského mostu Kreml urychlil chystanou reorganizaci ministerstva obrany, přičemž ministr obrany Sergej Šojgu a náčelník generálního štábu armádní generál Valerij Gerasimov měli údajně podat rezignaci. Prvního by měl vystřídat tulský gubernátor Alexej Djumin, druhého pak zástupce vrchního velitele pozemních sil generálporučík Alexandr Matovnikov.

Jak napsal deník Pravda, ukrajinská zpravodajská služba na svém účtu na sociální síti Facebook přinesla (opět nepotvrzenou) informaci, že do Moskvy dorazily elitní jednotky Džeržinského operační divize, které společně s policií postupují centrem města, zablokovali dopravu a zatýkají vojáky.

Veřejně vyjádřený nesouhlas s ruským establishementem se stále zaměřuje spíše na vrchní vojenské velení. Většina vysoce postavených činitelů sice cítí zoufalství a tuší, že válku na Ukrajině nelze vyhrát, nikdo si ale ze strachu netroufá postavit se přímo Putinovi.

Zdroj: The Guardian, Insider, ISW, Pravda