Ruští vojáci nedostali slíbené platy a začali se bouřit. Někteří z nich chtějí přejít k ukrajinské armádě

Přidat na Seznam.cz

V 53 z 85 ruských regionů byly slíbené výplaty vojákům bojujícím na Ukrajině vyplaceny se zpožděním nebo vůbec. Vojáci s profesionální smlouvou s armádou, vojáci mobilizovaní do armády ze záloh, dobrovolníci a jejich příbuzní si stěžují, že místo slíbených 195 000 rublů, což je v přepočtu 55 929 Kč měsíčně, nedostali nic.

Ukrajinský deník Vyorstka neupřesnil, kolika vojáků se problém týká, ale tvrdí, že se již jedná o masový problém. Portál, který sám sebe popisuje jako společenské a politické médium vytvořené loni na jaře nezávislými novináři jako rychlá reakce na zničení ruských médií během války proti Ukrajině, se ptá, zda snad ruští vojáci nezačnou bojovat zadarmo.

Dekret o bezpodmínečném dodržování termínů a výše výplat podepsal ruský prezident Vladimir Putin loni v říjnu, zřejmě také v reakci na útěk statisíců mladých Rusů před zářijovou mobilizací. V té době se však jednalo o částku odpovídající přibližně 77 994 Kč.

Nyní si vojáci – mobilizovaní i profesionální – stěžují, že kromě slíbených platů, prémií a sociálních dávek nedostávají peníze, nebo je nedostávají včas, píše Vyorstka. Problém se podle webu tento měsíc týká 52 ruských regionů a také anektovaného Krymu. Na sociálních sítích si však lze přečíst i stížnosti, že někomu plat nedorazil dva nebo tři měsíce.

Podle některých informací se někteří vojáci začali bouřit, úmyslně bojkovat svou práci a mnozí z nich vyslovili hlasitou myšlenku o tom, že se chystají přejít k Ukrajinské armádě. Tato informace vzešla z několika důvěryhodných rozhovorů s ruskými vojáky, píše deník 24.TV.

Zdroje: Vyorstka, 24.TV