Rusové zaútočili na Oděsu a Mykolajiv. Použili k tomu drony a rakety

Přidat na Seznam.cz

Jižní a východní části Ukrajiny, včetně měst jako Oděsa a Mykolajiv, byly v noci na úterý terčem ruských útoků. Podle ruskojazyčné verze BBC News vypukl požár v přístavu Mykolajiv, terčem útoku se stala také Chersonská oblast. V reakci na to Rusko prohlásilo, že zmařilo útok ukrajinského dronu na Krym.

Starosta Mykolajivu Oleksandr Syenkevyč označil situaci ohledně požáru v přístavním městě, které Ukrajině zajišťuje přístup k Černému moři, za „poměrně vážnou“. Výbuchy byly slyšet také v Oděse, kde velení ukrajinské armády uvedlo, že na město bylo vypáleno šest řízených střel Kalibr, které však byly zničeny protivzdušnou obranou. Úlomky střely a tlaková vlna bohužel způsobily škody na přístavní infrastruktuře a některých soukromých domech. Zranění jednoho staršího muže si vyžádalo hospitalizaci. Ruská armáda vyslala před raketovým útokem několik vln bezpilotních letounů, ale nezávislé ověření zpráv z bojiště nebylo možné, jak poznamenala BBC.

V úterý večer platil v různých oblastech Ukrajiny několik hodin letecký poplach. Předchozí noc byl dvěma výbuchy vážně poškozen most spojující ruské území s nelegálně anektovaným ukrajinským Krymem, což Rusko označilo za teroristický čin a slíbilo odpovědět.

Rusko prohlásilo, že úspěšně zmařilo údajný pokus Ukrajiny zaútočit na Krym pomocí téměř 30 bezpilotních letounů. Podle ruského ministerstva obrany byly údajně všechny drony zničeny, aniž by způsobily zranění. Pravdivost tvrzení Moskvy však nebylo možné nezávisle ověřit, jak zdůraznil deník iDnes.cz.

Konflikt na Ukrajině, který trvá již 510. den, je považován za nejkrvavější v Evropě od druhé světové války. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvádí, že od začátku ruské invaze přišlo tragicky o život 9 287 civilistů, včetně 537 dětí.

Zdroj: BBC News, iDnes.cz