Rusové utíkají před armádou ke gruzínské hranici, tam na ně ale čeká mobilní odvodová kancelář

Přidat na Seznam.cz

Zatímco se tisíce Rusů v bojovém věku snaží případnému odvodu do armády vyhnout přechodem gruzínské státní hranice, ruští vojáci se v nejbližších dnech chystají rozmístit na rusko-gruzínském hraničním úseku v Severní Osetii mobilní odvodové kanceláře, informuje deník Ukrajinská pravda.

Videa na sociálních sítích zachytila dlouhé fronty aut na hraničních přechodech mezi Ruskem a Ukrajinou. Spousta mužů i celých rodin se snaží přejít hranici třeba i pěšky, protože je to rychlejší. I tak se ale na hranici čeká mnoho hodin.

Ruská armáda k hranici přesunula obrněný transportér pro případ, že by bylo třeba zabránit mužům projít bez řádné hraniční procedury. Až na dlouhé čekání ve frontách zatím podle Rádia Svobodná Evropa většina ruských utečenců prochází přes hranici bez problému, v některých případech pohraničníci hrají na vlasteneckou strunu a dotazují se, kdy se muži vrátí zpět.

Ačkoli Putinův mluvčí Dmitrij Peskov prohlásil, že Kreml v nejbližší době neplánuje uzavřít ruské hranice, panují obavy, že k zákazu opustit Rusko dojde někdy po skončení referend, která se na okupovaném ukrajinském území konají do pondělí 27. září.

Podle severosetských úřadů se mezitím k hraničnímu přechodu Horní Lars přesunou mobilní odvodové kanceláře, píše zpravodajský server Nexta. Ruský vojenský konvoj už se údajně přesouvá z Vladikavkazu směrem k hranici.

Někteří Gruzínci prchajícím Rusům pomáhají, poskytnou jim přístřeší nebo nabídnou občerstvení. Podle gruzínského ministra vnitra není důvod hranici uzavřít a Rusy do země nevpouštět.

Mnoho Gruzínců už tak benevolentní není a proti přívalu ruských utečenců se ohrazují ostrými slovy. Mají v živé paměti válku v Jižní Osetii z roku 2008, kdy ruská armáda podnikla rozsáhlou invazi na gruzínské území s cílem vynutit mír mezi Jižní Osetií a Gruzií. Jižní Osetie a Abcházie v roce 1991, resp. 1992 vyhlásily jednostrannou nezávislost na Gruzii, což sice nebylo mezinárodně uznáno, ovšem obě země jsou fakticky pod správou Ruska.

Zdroj: Ukrajinská pravda, Eurasia.net, Rádio Svobodná Evropa