Ruským vojákům klesá morálka a už nechtějí bojovat. Někteří se převlékají za civilisty nebo páchají sebevraždy

Přidat na Seznam.cz

Podle starosty ukrajinského města Melitopolu, Ivana Fedorova, došlo k morálnímu úpadku v řadách ruské armády, a někteří vojáci se snaží uniknout z okupovaných oblastí Ukrajiny. Někteří jsou natolik zoufalí, že páchají sebevraždy.

Na ruské sociální síti Telegram se objevila informace, že do Ruska vpadla organizace s názvem Svobodná legie, která má jít pro Putinovi a jeho režimu. Legie Svoboda Ruska vznikla v březnu 2022 jako odpověď na ruskou invazi v rámci rusko-ukrajinské války. Je tvořena dezertéry z ruské armády a dobrovolníky z Ruska a Běloruska. Jejím cílem je zastavit ruskou invazi a svrhnout vládu Vladimira Putina.

Ukrajinské síly nadále pokračují ve své protiofenzivě. Každý získaný metr území znamená pro Rusy ztrátu. Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg potvrdil během své návštěvy Kyjeva, že Ukrajinci bojují za své rodiny, budoucnost a svobodu, zatímco Rusové bojují za imperiální iluze Moskvy. Stoltenberg také prohlásil, že čím silnější bude Ukrajina, tím blíže je ukončení ruské agrese.

,,V posledním týdnu jsme byli svědky masivní ztráty morálky mezi nepřáteli. V Tokmoku byli nalezeni dva zastřelení Rusové, ne v první linii, ale vzadu. Také víme, že v Melitopolu se jeden z vojáků oběsil, protože nechtěl plnit rozkazy nepřítele,“ uvedl Fedorov podle ukrajinské tiskové agentury Unian.

Podle starosty Melitopolu se okupační síly aktivně pokoušejí vypátrat ruské vojáky, kteří se snaží opustit obsazené území tím, že se maskují jako civilisté. „Nepřátelé hledají auta, kde sedí převlečení Rusové,“ přiznal dále.

Zdroj: Unian, Telegram