Rusko zapojí válečné zajatce do výroby zbraní. Celkem se může jednat až o 400 tisíc lidí

Přidat na Seznam.cz

Ruský obranný průmysl se potýká s nedostatkem pracovních sil pro navýšenou válečnou výrobu. Kreml chce tento problém vyřešit nasazením válečných zajatců. Podle odhadů se může jednat až o 400 tisíc lidí, kteří by měli uspokojit válečné výrobní potřeby.

Informaci přinesla Evropská Pravda s odkazem na britské Ministerstvo obrany. V Rusku má využívání vězeňské práce širokou tradici a od roku 2017 je nucená práce evidována jako běžný kázeňský trest. Federální vězeňská služba už v listopadu poskytla 250 vězňů největšímu ruskému výrobci tanků, společnosti Uralvagonzavod.

Státní vězeňská služba dohlíží ve svých věznicích na více jak 400 000 vězňů a její káznice jsou proslulé svou brutalitou a obrovskou korupcí.

Vzhledem k tomu, že Ruské federaci chybí dostatek pracovní síly i z řad dobrovolníků, je vězeňská populace jedinečným lidským zdrojem. Tu chtějí ruští vůdci využít právě na podporu válečného úsilí na Ukrajině. Tu Ruská federace stále označuje za speciální vojenskou operaci.

Výrobci zbraní a munice čelí silnému tlaku Moskvy na navýšení výrobních kapacit a tento tlak se bude pravděpodobně nadále navyšovat. O tento typ pracovní síly tak bude vysoký zájem.

Federální vězeňská služba spadá od roku 2004 pod Ministerstvo spravedlnosti Ruské federace. Dříve spadalo pod Ministerstvo vnitra a až do roku 1960 bylo nechvalně proslulé díky svým Gulagům, které se vyznačovaly otrockou prací. Gulagem si prošel třeba plukovní československé armády Bohumil Borecký nebo vojenský pilot Karel Kubánek.

Zdroj: Evropská Pravda, Wikipedie