Rusko stahuje jednotky ze severní Evropy, Švédsko a Finsko zase o krok blíž k NATO

Přidat na Seznam.cz

Rusko v posledních týdnech stahuje jednotky ze svých základen v severní Evropě, aby nahradilo ztráty, které utrpělo v bojích na Ukrajině, píše deník Foreign Policy. Na severovýchodní hranici NATO tak došlo k nenadálému oslabení ruské vojenské síly, pocit ohrožení ale v regionu přetrvává. Slovensko se stalo 28. členskou zemí, která schválila vstup Švédska a Finska do NATO.

Finsko a pobaltské státy byly od počátku ruského útoku na Ukrajinu znepokojeny přítomností stálé ruské armády nedaleko svých hranic, panovaly totiž obavy, že po dobytí Ukrajiny budou ruské síly pokračovat v dobývání Evropy a nezastaví se, dokud neobnoví impérium v hranicích bývalého Sovětského svazu.

Z původního počtu 30 000 ruských vojáků dnes ale v regionu zůstává pouhé torzo, neboť 80 % už bylo odveleno na Ukrajinu, kde se situace nevyvíjí tak hladce, jak Moskva očekávala. Spolu s personálem se na Ukrajinu přesouvá i špičková vojenská technika, včetně raket a protileteckých systémů. Podle satelitních snímků, které získal zpravodajský server Yle, z ochranného prstence Petrohradu ubyly starší protiletecké systémy a některé raketové základny v regionu se zdají být zcela opuštěné.

Co zůstalo v regionu nedotčeno, je ruské letectvo a Severní flotila, klenot ruského námořnictva kotvící u poloostrově Kola.

Vývoj války na Ukrajině tak mění vojenskou mapu Evropy. Ruská armáda u Petrohradu dřív představovala nejhustější koncentraci vojenských sil shromážděných u hranic NATO. Představitelé států na severovýchodní hranici aliance si nyní kladou otázku, jak a kdy bude Rusko schopno své vojenské síly v regionu obnovit. Přestože se nyní bezprostřední hrozba minimalizovala, očekává se, že v dlouhodobém horizontu se ruská armáda k hranici vrátí bez ohledu na výsledek války na Ukrajině.

Ve stejné době se Švédsko a Finsko posunuly zase o kousek blíž k NATO. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve středu ratifikovala vstup obou zemí do NATO, píše deník Ereport. Proti rozšíření aliance o severoevropské spojence tak zůstávají už jen Maďarsko a Turecko, ostatní členové dali skandinávských státům zelenou.

Zdroj: Foreign Policy, Yle, Ereport