Rusko se chystá obnovit výrobu tanků T-80. Továrna naposledy vyrobila novou korbu v roce 1991

Přidat na Seznam.cz

Rusko se chystá obnovit výrobu svých ikonických tanků T-80, ale odborníci upozorňují na potíže, které by takové rozhodnutí mohlo přinést. V posledních dnech oznámil generální ředitel výrobce tanků Uralvagonzavod, Alexandr Potapov, že je to cíl, který jim stanovila armáda. Továrna v Omsku má však dlouhodobou historii a naposledy vyrobila novou korbu T-80 v roce 1991.

Hlavním problémem pro továrnu Uralvagonzavod v Omsku je nejen absence aktuální výrobní linky, ale také pravděpodobný nedostatek dodavatelů pro potřebných desítky tisíc dílů k montáži nového T-80. Navíc, i když továrna možná stále vlastní některé nástroje staré více než 30 let, jejich uplatnění v dnešní moderní výrobě může být problematické, píše Forbes.

Důvody pro obnovu výroby

Je zřejmé, že po ztrátě téměř 2 000 tanků během konfliktu na Ukrajině cítí Rusko tlak na doplnění svého vojenského arzenálu. Většina těchto ztrát byla nahrazena staršími tanky z vojenských skladů, ale tato zásoba není nekonečná.

Není jisté, jaký konkrétní model T-80 by Uralvagonzavod měl vyrábět. Existují spekulace o modelu T-80BVM s moderní optikou a řízením palby, ale může to být i jiný typ. Problémem je, že jakýkoli nový model by vyžadoval zcela nové subdodavatele, což by mohlo přinést další komplikace, dodává portál Militarnyj.

Srovnání s americkým průmyslem

Obnovení výroby tanků po desetiletích je složité. Ačkoli ruský tankový průmysl se výrazně liší od toho amerického, americký výrobce tanků General Dynamics Land Systems také čelil podobným výzvám při pokusu o výrobu „nových“ tanků M-1 na starých korbách.

I když ambice obnovit výrobu T-80 jsou jasné, je třeba být skeptický vzhledem k množství výzev, kterým bude Uralvagonzavod čelit. Je pravděpodobné, že přestože má továrna v úmyslu obnovit výrobu, skutečný postup bude pomalý a náročný.

Zdroj: Forbes; Militarnyj