Ruské zásoby dronů a raket se tenčí. Armáda musela sáhnout do jaderných zásob a ze střel sundat jaderné hlavice

Přidat na Seznam.cz

Moskva téměř vyčerpala svůj současný arzenál vysoce přesných raket, zbývající kapacita vystačí už jen na 3 masivní útoky na ukrajinskou infrastrukturu. Na doplnění raketového arzenálu bude Rusko potřebovat 14-16 měsíců, píše ukrajinský deník Pravda s odkazem na vysoce postavený zdroj v ukrajinské armádě.

Od září vypustilo Rusko na Ukrajinu stovky bezpilotních dronů íránské výroby. Přestože jich většina byla zneškodněna ukrajinskou protileteckou obranou, ty, které dopadly, způsobily ukrajinské energetické infrastruktuře fatální škody. Ruské síly poškodily téměř všechny tepelné elektrárny a velké vodní elektrárny, v důsledku ruských raketových úderů selhala více než polovina ukrajinské energetické sítě.

Jelikož od 17. listopadu nebyl hlášen žádný útok, Ministerstvo obrany Velké Británie se domnívá, že Rusko téměř vyčerpalo své současné zásoby bezpilotních letounů, kterými se v předchozích týdnech snažilo nahradit vážný nedostatek řízených raket. Ministerstvo zároveň varuje, že Rusko bude jistě usilovat o doplnění zásob, přičemž jednodušší bude objednat drony ze zahraničí než vyrobit řízené rakety na domácím území.

Organizace ISW s odkazem na prohlášení ukrajinského ministra obrany Oleksije Reznikova uvedla, že ruský arzenál raket se od začátku války výrazně ztenčil. Ruské síly výrazně vyčerpaly především klíčové, vysoce přesné zbraňové systémy. Nejméně zbývá raket Iskander, současný počet 119 kusů činí pouhých 13 % původních zásob. Také arzenál raket Kh-155, Kalibr nebo Kh 22/32 se od února snížil nejméně o polovinu.

Vyčerpání vysoce přesného raketového arzenálu a problémy s jeho doplňováním ruské armádě pravděpodobně zabrání ve vysokém tempu raketových útoků na ukrajinskou kritickou infrastrukturu.

Ačkoli Rusko od února 2022 údajně vyrobilo 120 raket Kalibr a Kh-101 a dále 360 raket Kh-35, při výrobě těchto raket výrazně zatížilo stávající kapacity svého vojenského průmyslu. Protože výroba nových raket nedostačuje, je ruská armáda údajně nucena sáhnout do jaderných rezerv a sundávat z raket jaderné hlavice, aby je mohla použít.

Jelikož navíc Rusko nemá k dispozici potřebné komponenty vyrobené v zahraničí, které by podpořily domácí výrobu raket, stává se v této oblasti závislým na Íránu. Podle mluvčího velení ukrajinského letectva Jurije Ignata však v poslední době dodávky íránských raket stagnují. Spekuluje se, že ochota Íránu dodávat Rusku balistické rakety je ovlivněna diplomatickým vyjednáváním jiných zemí.

Zdroj: Pravda, ISW, Ministerstvo obrany Velké Británie